WRC’DE GÜNCEL BAHİS ORANLARI

12 ayaktan oluşan Dünya Ralli Şampiyonası takviminde bu yıl Türkiye de yer alacaktı, ama şu an yedekte bekletiliyor. WRC’de bu sezon oldukça farklılıklar var. Sürprizlerle dolu bir sezon bizleri bekliyor. 2017 WRC sezonu 20-22 Ocak’ta Monte Carlo rallisiyle start alıyor.

Son dört yılın şampiyonu Volkswagen, ani bir kararla şampiyonadan çekildiğini açıkladı. Son dört yılın şampiyon pilotu Ogier ise bu sezon Ford Fiesta WRC’nin koltuğuna oturacak. M-Sport Ford takımında Ogier’e Tanak takım arkadaşlığı yapacak. M-Sport ayrıca özel katılımcı olarak Mads Ostberg ve Martin Prokop’a da destek verecek.

İki sezondur parkurlarda olan ve her yarış daha da hızlanan Hyundai ise yine aynı üç pilotla yeni sezona merhaba diyecek. Thierry Neuville, Dani Sordo ve Hayden Paddon Hyundai yeni i20 WRC’nin pilotları.

Geçtiğimiz sezon iki otomobille yarışan Citroen takımı bu yıl gaza basıyor. Birinci pilot Kris Meeke iken Stephane Lefebvre ve Craig Breen Meeke’e eşlik edecekler. Ayrıca Citroen bu yıl DS3 yerine C3 WRC ile boy gösterecek.

Bu yılın sürpriz ekibiyse Toyota oldu. Uzun bir aradan sonra tekrar etaplara dönen Toyota takımında Yaris WRC’yi Jari Latvala ve Juha Hanninen kullanacak. Esapekka Lappi ise birkaç yarışta Yaris’in sürücü koltuğuna oturacak. Toyota takımını yöneten isim ise Tommi Makinen.

Bu yılın asıl heyecanı daha da hızlanan otomobiller. 36 mm’ye genişleyen turbo restriktörleri ile güçleri 300 bg’den 380’e çıkan WRC otomobilleri, aerodinamik olarak da geliştirilme izni aldılar. Daha iri bir kanat ve her çamurlukta artı 55 mm’lik genişlemeye izin verilmesiyle artık çok daha hızlı ve spektaküler olacaklar. Tüm bunlar yetmezmiş gibi artık otomobiller 25 kg daha hafifler ve elektronik orta diferansiyele izin veriyorlar. Bu değerler 1987’de yasaklanan efsane Grup B otomobillerine en yakın olanlar.

Bahislere göre şampiyona favorisi yine Sebastien Ogier. Onu Chris Meeke izlerken üçüncü favori Thierry Neuville.

 

Yorumlar

yorum

WRC’DE GÜNCEL BAHİS ORANLARI

About The Author
- Hobisi mesleği oldu. Diş Hekimliği okurken, otomobil hastalığına yenik düştü ve Car dergisi ile yayın hayatına merhaba dedi. Otohaber, Tuning Türkiye, Top Gear, Evo derken 15 yıl sonunda kendi dergisinin sahibi oldu. Benzin Magazin'in yanında Autocar Türkiye'nin de Yayın Yönetmenliği görevini sürdürmektedir. Hafta sonları yarışmaya özen gösteren, günlük hayatında motosikletten inmeyen Burak, otomobilden geriye kalan zamanlarını ikizleriyle geçirir.