VOLKSWAGEN’DEN DİZEL HİBRİT MOTOR

Dizel motorlarında kullandığı emisyon değerini düşük gösteren yazılımla Dieselgate skandalına imza atan Volkswagen, bu skandal ile anılmaktan bir an önce kurtulmak istiyor.

Volkswagen, 2018 Viyana Motor Sempozyumu’nda yeni hibrit motorunu tanıttı. VW, EA288 kodlu motorunu geliştirerek, EA288 Evo adını verdiği dizel hibrit motorunu üretti. VW, bu motoru şimdilik 4 silindirli 2.0 TDI motoru ile kombine ederek kullanacak. Dizel-hibrit motor seçeneğinin 136 beygirden 204 beygire kadar bir seçim skalası olacak.

Yeni motorun lityum iyon pillerle beraber, tüketimi fazlasıyla düşüreceğini, daha konforlu olacağını ve çok daha düşük emisyon değerleriyle verimli bir motor olacağını belirtildi. Mild Hybrid(Hafif Hibrit) adı verilen teknolojiyle beraber 12 Voltluk bir elektrik ünitesi bu motorda görev alacak. Yeni motorun ilk kez kullanılacağı model ise yeni Golf olacak. Bu motoru VW’den sonra kullanacak 2. marka ise Audi olacak. Seat ve Skoda’da ilerleyen zamanda bu motordan faydalanacak. Seat ve Skoda kısmında MQB platformuna sahip olan modeller bu motordan doğrudan faydalanabilecek.

Bir diğer belirtilen şey ise, yeni motorun tüm dünyada geçerli olan WLTP test standartlarından çok rahat bir şekilde geçebileceği. Tüm bunlar demek oluyor ki Volkswagen, Dieselgate skandalı ile içine girmiş olduğu kötü durumlardan ve oluşan olumsuz algılardan  kurtulmak için çaba sarfediyor.

Son olarak hibrit motorları, benzinli ve elektrikli ünitelerle duymaya fazlasıyla alışmışken dizel ve elektrik kombinasyonunu bir arada görmek bir çok kişi adına alışılması zor bir durum olacaktır. Fakat ilerleyen dönem içerisinde dizel hibrit ünitelerle çok daha sık karşılaşabiliriz.

Yorumlar

yorum

VOLKSWAGEN’DEN DİZEL HİBRİT MOTOR

About The Author
- Otomobillere olan düşkünlüğü çok küçük yaşlarında başladı. Henüz daha 5-6 yaşlarındayken direksiyonun başındakinin kucağına atlıyor ve araba sürmeye çalışıyordu. Bu hastalığı gün geçtikçe ilerledi ve otomobiller onun için yaşam felsefesi haline geldi. Mert, otomobiller hakkında kendini geliştirmek ve bilgilerini arttırmak adına soluğu Benzin Magazin’de aldı. Şu an Özyeğin Üniversitesi Elektrik-Elektronik Mühendisliği 1. Sınıf öğrencisi olan Mert, ileride elektrikli otomobiller üzerine çalışıp, kendi markasını kurma hayali kuruyor.