Skoda yeni tasarım dilini VISION 7S konseptiyle tanıttı

Skoda, yeni tasarım dilini, logosunu ve kurumsal kimliğini VISION 7S konseptinin de gösterildiği dünya prömiyeriyle gösterdi. Yeni marka kimliği ve logo, önce iletişim materyallerinde kullanılacak ve ardından gelecek yeni modellerde yerini almaya başlayacak. 2030 stratejisinin bir parçası olarak yeni tasarım dilini gösteren Skoda, aynı zamanda elektrikli atağını da hızlandırıyor. 2026’ya kadar mevcut elektrikli araçların yanına üç yeni tam elektrikli daha katacak olan Çek marka, yeni modeller arasında küçük bir elektrikli otomobilin yanı sıra elektrikli kompakt SUV ve yedi koltuklu bir araç da üretilecek. Yeni modellerle birlikte Skoda’nın Avrupa satışlarında tam elektrikli araçların payı 2030’da yüzde 70’in üzerine çıkacak. Elektro mobiliteye geçiş sürecinde tüm ürün gamı güçlenecek ve elektriklilerin yanı sıra yüksek verimliliğe sahip içten yanmalı motorlu araçlar da gelecek. Bunlar arasında gelecek yılın ikinci yarısında gösterilecek yeni nesil Superb ve Kodiaq olacak. 2024’te ise bu modelleri yenilenmiş Octavia modeli izleyecek.

Tam elektrikli olan VISION 7S konsepti bir SUV model. Yedi yolcuya kadar kapasite sunuyor ve geniş yaşam alanıyla dikkat çekiyor. Yeni teknolojilerle donatılan VISION 7S, 89 kWh kapasiteli bataryası sayesinde tek şarjla 600 kilometrenin üzerinde menzil elde edebiliyor.

VISION 7S konseptinde “Sürüş ve Dinlenme” olmak üzere iki farklı kabin oturma pozisyonu sunuluyor. Dönebilen merkezi ekran ve kayan unsurlar sayesinde farklı durumlar için kusursuz kabin atmosferi elde ediliyor. 14.6 inç’lik dokunmatik ekran Sürüş modunda dikey konumdayken, bir tuşla aktif hale gelebilen Dinlenme modunda ise yatay hale geliyor. Bununla birlikte direksiyon ve göstergeler içeride daha fazla alan sağlayacak şekilde geriye çekiliyor. Ön sıradaki koltuklar içeriye doğru döndürülerek ekstra konfor için yatırılabiliyor. Ayrıca arka sırada oturanlar da ekranı rahatça görebiliyorlar ve eğlence amaçlı içerikleri izleyebiliyorlar.

Tüm yolculara eşit şekilde geniş alan sunan VISION 7S’in kabininde yeni Simply Clever Akılcı Çözümler ve yüksek güvenlik de öne çıkıyor. Yenilikçi çocuk koltuğu aracın en güvenli yeri olan ortasına yerleştirildi ve orta konsola entegre edildi. İkinci sırada oturanlar çocukla kolayca ilgilenebilirken opsiyonel tavan kamerası ise çocuğun görüntüsünü istendiğinde merkezi ekrana aktarabiliyor. Pratik fikirlerle öne çıkan VISION 7S konseptinde ikinci ve üçüncü sırada oturanlar elektronik cihazlarını manyetik olarak sırtlıklara yerleştirilebiliyorlar ve böylece ideal
bir görüş açısı elde edebiliyorlar. Kapı panellerine entegre edilen interaktif yüzeyler de renkleriyle havalandırmada yapılan değişiklikler gibi mesajları iletebiliyor. Ayrıca parmakla yazmaya izin veren yüzeye not bırakmak veya çocukların çizim yapmaları mümkün. Bununla birlikte yeni Simply Clever çözümler arasında direkt havalandırma istenene kadar gizlenmiş halde duran hava kanalları ile içecekleri veya ilk yardım çantasını güvenle tutan, yüzeyinde manyetik alanların bulunduğu orta konsol bulunuyor. Ayrıca
koltukların sırtlıklarına takılan ve dışarıya çıkarken pratik bir şekilde alınabilen sırt çantalarının yanı sıra farklı renkler kullanarak VISION 7S’in batarya ve şarj durumunu gösteren kristal de dikkat çekiyor. Bu kristal dışarıdan da görülebiliyor ve kullanıcıların hayatını kolaylaştırıyor.

Yorumlar

yorum

SKODA’NIN YENİ YÜZÜ

About The Author
- Hobisi mesleği oldu. Diş Hekimliği okurken, otomobil hastalığına yenik düştü ve Car dergisi ile yayın hayatına merhaba dedi. Otohaber, Tuning Türkiye, Top Gear, Evo derken 15 yıl sonunda kendi dergisinin sahibi oldu. Benzin Magazin'in yanında Autocar Türkiye'nin de Yayın Yönetmenliği görevini sürdürmektedir. Hafta sonları yarışmaya özen gösteren, günlük hayatında motosikletten inmeyen Burak, otomobilden geriye kalan zamanlarını ikizleriyle geçirir.