TESLA’DAN KAZA AÇIKLAMASI

Geçtiğimiz hafta California’da bir Tesla Model X, bariyere çarptıktan sonra yanarak kullanılamaz hale gelmiş ve sürücüsü hayatını kaybetmişti. Kaza sonrası Tesla tarafından yapılan ilk açıklama ise akıllarda soru işaretleri bıraktı.

Geçen hafta yaptığımız ilgili haberden de bileceğiniz üzere 23 Mart tarihinde Highway 101 otoyolunda yaşanan kaza sonrası olayı araştırmak adına Tesla, bölgeye ekip yollamıştı.

Geçtiğimiz gün Tesla’nın resmi blog sitesinden kazayla ilgili bir açıklama yapıldı. Bu açıklamaya göre araç kaza öncesinde otopilot moduna alınmıştı. Sürücü, otopilotu adaptif hız sabitleyici ile minimum seyir mesafesinde kullanıyordu ve kaza öncesinde 6 saniye boyunca sürücü direksiyona dokunmamıştı. Tesla, bütün sesli ve görsel uyarılara rağmen sürücünün hiçbir şey yapmadığını, kaza öncesinde sürücünün bariyeri görüp kazadan kendi kaçabileceğini belirtti.

Bu açıklamalara rağmen, bilindiği üzere Tesla otomobillerinde sunulan otopilot sistemi yoldaki her engeli belirleyip kazadan kaçabilen bir sistem, yani aracın bariyeri algılayıp kazayı önlemesi gerekirdi. Fakat Tesla cephesi açıklamalarında bu konuya değinmedi.

Tesla’nın özellikle bu duruma değinmemesi otopilot sisteminin ne kadar güvenli olduğu konusundaki tereddütleri bir kez daha akıllara getirdi. İlerleyen günlerde Tesla bu konuya dair yeni açıklamalar yapacak mı hep birlikte göreceğiz.

Yorumlar

yorum

TESLA’DAN KAZA AÇIKLAMASI

About The Author
- Otomobillere olan düşkünlüğü çok küçük yaşlarında başladı. Henüz daha 5-6 yaşlarındayken direksiyonun başındakinin kucağına atlıyor ve araba sürmeye çalışıyordu. Bu hastalığı gün geçtikçe ilerledi ve otomobiller onun için yaşam felsefesi haline geldi. Mert, otomobiller hakkında kendini geliştirmek ve bilgilerini arttırmak adına soluğu Benzin Magazin’de aldı. Şu an Özyeğin Üniversitesi Elektrik-Elektronik Mühendisliği 1. Sınıf öğrencisi olan Mert, ileride elektrikli otomobiller üzerine çalışıp, kendi markasını kurma hayali kuruyor.