ELEKTRİKLİ OTOMOBİLE ÖTV ŞOKU!

Elektrikli otomobillere yüzde 7 ile 45 arasında ÖTV zammı geldi

Tüm dünyanın teşvik verdiği elektrikli otomobil üretimi ve satışları hızla artarken dün gece Resmi Gazete’de yayınlanan kararla elektrikli otomobillerin ÖTV oranlarına zam yapıldığı açıklandı.

Kararla, motor gücü 85 kilowatt olan elektrikli araçlarla ÖTV oranı yüzde 3’ten yüzde 10’a, motor gücü 85 kilowatt ile 120 kilowatt arasındaki elektrikli araçlarla ÖTV oranı yüzde 7’den 25’e, motor gücü 120 kilowatı geçen elektrikli araçlarda ise ÖTV oranı yüzde 15’den yüzde 60’a yükseltildi. 

Bu durumda, ülkemizde satılan elektrikli otomobillerin bu düzenlemeden ciddi şekilde etkilendiği göze çarpıyor. Mini Cooper SE, Audi e-Tron, Porsche Taycan, Mercedes EQC, BMW i3 ve Jaguar i-PACE gibi pek çok popüler otomobil en üst seviyeden vergilendiriliyor. Renault Zoe, Renault Twizy ve Smart EQ modelleri ise en alt vergi diliminde yer alıyor. Dolayısıyla yapılan vergi zammının araç fiyatlarına etkisi 20.000 TL ve 1.000.000 TL arasında olacak.

Örnek vermek gerekirse, zam öncesi satış fiyatı 1 milyon TL civarında olan Mercedes EQC, yeni düzenlemeyle 1.391.000 TL’den alıcı bekleyecek.

Almanya’da ise Aralık ayında elektrikli otomobiller için teşvik iki katına çıkarılmıştı. Satın alınan bir elektrikli otomobilde, satış fiyatı 40 bin Euro’yu geçmemesi halinde, vergi teşviği yanında, ayrıca devlet tarafından 9000 Euro teşvik ödeniyor.

Yorumlar

yorum

ELEKTRİKLİ OTOMOBİLE ÖTV ŞOKU!

About The Author
- Hobisi mesleği oldu. Diş Hekimliği okurken, otomobil hastalığına yenik düştü ve Car dergisi ile yayın hayatına merhaba dedi. Otohaber, Tuning Türkiye, Top Gear, Evo derken 15 yıl sonunda kendi dergisinin sahibi oldu. Benzin Magazin'in yanında Autocar Türkiye'nin de Yayın Yönetmenliği görevini sürdürmektedir. Hafta sonları yarışmaya özen gösteren, günlük hayatında motosikletten inmeyen Burak, otomobilden geriye kalan zamanlarını ikizleriyle geçirir.