SPORTAGE’A YENİ KARDEŞ: KIA XCEED

Güney Kore’li firma geçtiğimiz haftalarda kompakt sınıf modelinin hatchback, wagon ve shooting brake versiyonlarını tanıtmıştı. Sıra geldi yenş Ceed’in yerden yüksek versiyonuna. Ağabey Sportage kadar yakışıklı mı ? Buyrun birlikte bakalım.

SUV ve Crossover modellerin değerini anlayıp yatırımlarını bu yönde artıran Kia, kompakt hatchback’i Ceed’i yerden yükselterek b-crossover’dan başlayıp orta sınıf SUV sınıfına kadar uzanan yerden yüksek otomobil ailesini her kesime hitap edecek şekilde detaylandırmak istiyor. İşte bu planın son örneği Xceed. Xceed diyoruz fakat otomobilin ismi resmi olarak onaylanmamış durumda.

Tasarımı Nasıl?

Genellikle prototip çizimleri abartılı olur ve aracın seri üretim versiyonuna geçildiğinde çizimle gerçek arasındaki ilişki benzerlikten öteye gidemez. Fakat Kia’da işler bu sefer öyle değil. Eskiziyle büyük ölçüde benzerlik gösteren Xceed’in tasarımı oldukça iddialı. Eskizine baktığımızda devasa jantlar, keskin çizgiler ve eğimli bir tavan yer alırken, casus çekimlere baktığımızda da durum pek farklı değil. Aynaları ve kapı kolları olmayan bu çizimin prototipine baktığımızda yalnızca tavanın eğimi konusunda farklılaşan Xceed, bu durumun dışında çizimine nispeten sadık kalınmış görünüyor. Ve tabii böylelikle Kia’nin önceden sunduklarına baktığımızda da yeni modelin gayet iddialı duracağını söylemek çok zor değil.

Motor Seçenekleri Neler Olacak?

1.0 3 silindirli ve 1.4 litrelik 4 silindirli turbo benzinli motorlar ve bunlara ek olarak 1.6 CRDI motor aracın dizel cephesini oluştururken, bu motorların yanı sıra bir hibrit makina da ürün gamına dahil edilecek. Söylentilere göre hibrit versiyon, 204 beygir güç çıkışı sunacak.

Teknolojisi kısmında hatchback ve shooting brake versiyonları için yazdığımız yazıyla bire bir aynı olduğundan bir hatırlatma ile bu bölümü tamamlamak istedik. Xceed’de de diğer versiyonlarda olduğu gibi 12.3 inçlik tamamen dijital bir gösterga paneli yer alacak.

Sayılı günlerin kaldığı Cenevre Otomobil Fuarı’nda yerden yüksek Xceed’in tüm detaylarını öğreneceğiz.

Yorumlar

yorum

SPORTAGE’A YENİ KARDEŞ: KIA XCEED

| Haber, Kia |
About The Author
- Daha küçük yaşlarında otomobillerin reklamlarıyla başlayan, logoları ezberleyerek devam eden serüveni, ayakları pedallara yetiştiği sıralar direksiyon başına geçmesiyle bir tutku haline dönüştü. Onlarca test yazısı okudu, fırsat bulduğu her otomobilin direksiyonuna geçti, deneyimleme şansını buldu. Hali hazırda Piri Reis Üniversitesi Uluslararası Lojistik ve Taşımacılık bölümü öğrencisi olan Doğan, Benzin Magazin ailesiyle tanışarak otomobillerle daha iç içe olmak ve kendini otomobiller konusunda geliştirmek için uzun yıllar Benzin Magazin ailesine ve sevenlerine faydalı olmayı amaçlıyor.