Sedan otomobilleri ve SUV modelleriyle girdiği her segmentte rakiplerine ter döktüren Skoda şimdi da Scala modeliyle kompakt hatchback segmetinde rekabete hazırlanıyor.

Direkt olmasa Rapid’in yerini alacak olan Scala sadece beş kapılı hatchback formunda satılacak ve bu sayede kuzeni Golf’ün rakibi olacak. 2.64 Metrelik aks mesafesi ve tampondan tampona 4.36 metrelik uzunluğuyla kabinde alıştığımız Skoda bereketini bize sunacak olan Scala’nın bagaj hacmiyse tahmin edeceğiniz gibi sınıfının en yükseği olarak 467 litre.

Tasarım olarak gözümüze Rapid’den daha hoş gelen otomobil marka DNA’sını başarılı bir şekilde taşıyor. Kaput ve ızgaradan bir Skoda modeli olduğu ilk bakışta anlaşılan otomobilin aydınlatma grupları bu kez alıştığımızdan farklı şekilde karşımıza çıkıyor. Rapid gibi bagaja taşan arka camın kullanıldığı Scala’nın bagaj kapağındaki Skoda yazısı da takip eden bütün modellerde bundan böyle yerini alacak.

İç mekana geçtiğimizde Skoda’nın Scala’yla “konsoldan fırlayan tablet” trendine nihayet katıldığını görüyoruz. Standart olarak 6.5, opsiyonel olarak 9.2 inç ekranla tercih edilecek multimedya sistemi de segmentindeki en büyük ekran olma özelliği taşıyor. Aynı zamanda 10 inçlik dijital gösterge paneli, kablosuz bağlantılı Apple CarPlay ve Android Auto gibi üstün multimedya özelliklerine sahip.

Üç farklı motor seçeceğiyle satışa çıkacak olan Scala’nın beş güç seçeceği bulunacak. 95 hp’lik 1 litrelik TSI motor ve beş ileri manuel şanzımanlı giriş seviyesi seçeceğini 115 hp’lik yedi ileri DSG ile tercih edilebilen versiyon takip ediyor. Onların üzerilerindeyse 1.5 litrelik 150 hp güç üreten TSI motor bulunuyor. Tek dizel seçenek ise 115 hp’lik 1.6 TDI. Son olarak alternatif yakıt olarak da 1 litrelik CNG motorlu 90  hp’lik seçenek de bulunacak ama ülkemizde görmemiz düşük ihtimal gibi görünüyor.

Vision RS konseptini baz alan bir Scala RS versiyonunu görmemiz ise tam tersine yüksek bir ihtimal.

Yorumlar

yorum

SKODA’NIN GOLF’Ü GELİYOR

| Haber, Skoda |
About The Author
- Daha anaokuluna gitmesinin fikri bile ortada yokken Ford'un F'si, Mercedes'in M'si diye diye dört yaşında okuma yazmayı öğrendi. Oyuncak arabalarını tornavidaya değirmeden oynamayan bir çocuk olunca okuduğu üniversiteyi de oto sanayiye en yakınını seçerek İşletme okudu. Okul bitince ne yapsam ne etsem derken Burak Ertem gibi Car dergisinde soluğu aldı. Yollarıysa Autocar dergisinde Test Editörlüğü yaparken kesişti ve Benzin Magazin'in üvey ağabeyi olarak karşınızda.