ELEKTRİKLİ A3 İÇİN DÜĞMEYE BASILDI

VW Grubu’nun önemli oyuncularından Audi, yeni yatırım planları çerçevesinde elektrikli otomobillere, daha fazla dijitalleşmeye ve otonom sürüşe 14 Milyar Euro harcayacağını duyurdu.

“Audi Değişim Planı” olarak çevirdiğimiz bu yenilik planı sayesinde Audi 2025 yılına kadar yaklaşık 20 elektrikli model satmayı ve bu modellerin yarısının tamamen elektrikli güç üniteleri bulunmasını hedefliyor. Bu hedef kapsamında markanın atacağı ilk adım elektrikli bir giriş seviyesi hatchback modeli olacak. Konseptini yakın zamanda görmeyi beklediğimiz bu otomobil VW’nin I.D. Neo ismini verdiği MEB platformu üzerinde inşa edilecek.

Minimum üç menzil opsiyonuyla gelecek otomobilin en düşük menzilinin 48 kWh’lık bataryayla 330 kilometre olacağı söyleniyor. Bir üst seviyenin 400, en uzun mesafeli versiyonunsa 450 kilometrelik menzile sahip olması söz konusu. Bazı dergiler modelin önden çekişli ve 600 km menzilli olacağını söylese de kafa karıştırıcı bu dedikodular pek gerçekçi görünmüyor. Yukarıda söylediğimiz menzillere sahip olacak I.D. Neo yüksek ihtimalle Beetle’a gönderme yapılacak şekilde arkadan itişli olacak.

Minimum ağırlığı 1.6 ton olacak I.D. Neo’nun aynı zamanda dört tekerlekten çekişe olanak tanıyan çift motorlu bir aktarma seçeceği de bulunacak. Fiyatınınsa Avrupa’da en ucuz dizel Golf’le aynı seviyede olacağı söyleniyor.

Yorumlar

yorum

ELEKTRİKLİ A3 İÇİN DÜĞMEYE BASILDI

| Audi, Haber, Volkswagen |
About The Author
- Daha anaokuluna gitmesinin fikri bile ortada yokken Ford'un F'si, Mercedes'in M'si diye diye dört yaşında okuma yazmayı öğrendi. Oyuncak arabalarını tornavidaya değirmeden oynamayan bir çocuk olunca okuduğu üniversiteyi de oto sanayiye en yakınını seçerek İşletme okudu. Okul bitince ne yapsam ne etsem derken Burak Ertem gibi Car dergisinde soluğu aldı. Yollarıysa Autocar dergisinde Test Editörlüğü yaparken kesişti ve Benzin Magazin'in üvey ağabeyi olarak karşınızda.