Jeep’in uzun süredir beklenen pikap kamyonet modeli Gladiator, Los Angeles Otomobil Fuarı’nda tanıtıldı

Amerika’da 2019’un ikinci çeyreğinde, Avrupa’daysa 2020 yılında satışa sunulacak Gladiator’un dedikoduları neredeyse Wrangler modelinin üçüncü neslinin tanıtıldığı ilk günden beri dolaşıyordu. Ancak Jeep bu iddialı pikap için bir nesil boyunca bekledi ve dördüncü nesli takiben karşımıza çıkardı.

Rubicon’dan gelen üst düzey 4×4 yetenekleri, modern tasarım özellikleri, 285 HP gücündeki 3,6 litrelik V6 benzinli ve 260 HP gücündeki 3,0 litrelik V6 dizel motor seçenekleri, 80’den fazla teknolojik ve güvenlik donanımları ile Jeep Gladiator, Avrupalı rakiplerine Amerikan özellikleriyle meydan okumaya hazırlanıyor.

Geleneksel Jeep tasarımına sadık, özgün hatları ile Wrangler’a olan bağlılığını gözler önüne seren Gladiator’de Jeep tasarımcılarının, markanın imzası niteliğindeki efsanevi yedili ızgarayı, daha aerodinamik olması için geriye doğru kaydırdığı ve daha geniş kullandığı görülüyor. LED farlar ve stop grubu ile modern bir görünüme sahip olan Gladiator’de, çok yönlü kullanıma izin veren bir yük alanı sunulurken, Uzakdoğulu rakiplerinin gerisinde kalan 725 kg’lık taşıma kapasitesi ve 3,5 tona kadar da çekme kapasitesi sunuluyor.

260 HP gücündeki 3,0 litrelik EcoDiesel V6 dizel motor seçeneğinde 8 ileri otomatik şanzıman kullanılıyor ve tahmin edebileceğimiz şekilde gelişmiş bir 4×4 sistemine yer veriliyor. Command-Trac ve Rock-Track 4×4 sistemleri, üçüncü nesil Dana 44 akslar, Tru-Lock elektrikli ön ve arka kilitleri, Trac-Loc sınırlı kaydırmalı diferansiyel kilidi ile arazide iddiasını ortaya koyan Gladiator, 76 cm derinliğe kadar su geçişlerine olanak tanıyor.

Yorumlar

yorum

GLADYATÖR NİHAYET ARENAYA ÇIKTI

| Haber, Jeep |
About The Author
- Daha anaokuluna gitmesinin fikri bile ortada yokken Ford'un F'si, Mercedes'in M'si diye diye dört yaşında okuma yazmayı öğrendi. Oyuncak arabalarını tornavidaya değirmeden oynamayan bir çocuk olunca okuduğu üniversiteyi de oto sanayiye en yakınını seçerek İşletme okudu. Okul bitince ne yapsam ne etsem derken Burak Ertem gibi Car dergisinde soluğu aldı. Yollarıysa Autocar dergisinde Test Editörlüğü yaparken kesişti ve Benzin Magazin'in üvey ağabeyi olarak karşınızda.