QASHQAI’YE 1.3 LİTRE MOTOR GELİYOR

Nissan Qashqai, her geçen gün çoğalan rakipleri nedeniyle kan kaybediyor. Ancak 1.3 litrelik yeni motor satışları biraz canlandıracaktır

İkinci nesil Nissan Qashqai uzun süredir satışta ve çıkan her yeni rakip modelin popülaritesini azaltıyor. Mercedes-Benz’in de kullandığı bir motor Qashqai’ye renk katacaktır. Evet, tahmin ettiğiniz gibi, 1330 cc turbo üniteden bahsediyoruz.

Aslında bu habere çok da şaşırmadık. Çünkü kuzenleri Renault Kadar ve Dacia Duster’ın bu motoru kullanacakları daha önceden duyrulmuştu. Qashqai konusunda karar aşaması biraz daha uzun sürdü, ancak bu sabah itibarıyla resmi açıklama geldi.

Bildiğiniz gibi (belki de haberiniz yoktur) Qashqai’de tüm dünyada iki farklı benzinli turbo motor kullanılıyor: 1.2 litre 115 hp ve 1.6 litre 163 hp. Artık bu iki motor gidiyor ve yerine yeni emisyon kurallarıyla başedebilecek Mercedes-Benz A serisinde de kullanılan 1.33 litrelik 4 silindirli ünite geliyor. Bu ünite de iki farklı güç ile sunulacak. 140 hp 240 Nm ve 160 hp 260 Nm.

Ancak bundan daha iyi bir haberimiz daha var. Qashqai artık CVT şanzımdandan da kurtuluyor. 7 ileri çift kavramalı şanzıman artık CVT’nin yerini alıyor. Tahmin edeceğiniz gibi bu şanzıman da Renault’un EDC’si. Bu da artı 10 Nm torka izin verebiliyor. Elveda CVT, sanırız kimse seni özlemeyecek.

 

Yorumlar

yorum

QASHQAI’YE 1.3 LİTRE MOTOR GELİYOR

About The Author
- Hobisi mesleği oldu. Diş Hekimliği okurken, otomobil hastalığına yenik düştü ve Car dergisi ile yayın hayatına merhaba dedi. Otohaber, Tuning Türkiye, Top Gear, Evo derken 15 yıl sonunda kendi dergisinin sahibi oldu. Benzin Magazin'in yanında Autocar Türkiye'nin de Yayın Yönetmenliği görevini sürdürmektedir. Hafta sonları yarışmaya özen gösteren, günlük hayatında motosikletten inmeyen Burak, otomobilden geriye kalan zamanlarını ikizleriyle geçirir.