LEON’A DOĞALGAZ SEÇENEĞİ

Volkswagen grubunun kompakt hatchback sınıfındaki başarılı temsilcilerinden Seat Leon’a sıkıştırılmış doğal gazla çalışan yeni bir motor eklendi

Doğal Gaz İle Çalışan Leon?

Volkswagen grubu mühendislerinin TSI motorlarının yanında sıkıştırılmış doğal gazla birlikte çalışan motor denemesi, bundan birkaç yıl önce VW’nin Caddy modeliyle karşımıza çıkmıştı. Bugüne geldiğimizde ise Seat mühendisleri güncellenmiş bu teknolojiyi Leon’a entegre etmeyi yeni sayılabilecek 1.5 TSI ünite ile başardılar.

1.5 TGI Nedir?

Leon TGI Evo olarak adlandırılan temeli, 1.5 litre hacmindeki turbo şarjlı benzinli motoruna dayanan, dört silindirli direkt enjeksiyonlu sisteme sahip motorda ayrıca; geliştirilmiş start-stop sistemi, yeni nesil değişken gaz kelebeği geometrisi ve Miller döngüsü sistemine sahip. Bunların tamamını krom-nikel kaplı pistonlar ve aşınma direncini artıran güçlendirilmiş valf yuvaları içerisinde barındırıyor. Ayrıca, önceki sistemden farklı olarak üç CNG tankına sahip. Benzinli motorla birlikte çalışan CNG sistemi,1.5 litrede 128 beygir güç ve 200 Nm tork değeri sunabiliyor.
12.5’lik sıkıştırma oranıyla da motor, oldukça yüksek bir değere sahip. Manuel şanzımanla maksimum 205 km hıza ulaşabilen doğal gazlı Leon, sadece CNG moduyla 500 kilometre menzil de vaad ediyor.

Seat donanımları resmi olarak açıklamasa da aracın mevcut “style” “FR” ve “Excellence” donanım paketlerine sahip olması bekleniyor.

Yorumlar

yorum

LEON’A DOĞALGAZ SEÇENEĞİ

About The Author
- Daha küçük yaşlarında otomobillerin reklamlarıyla başlayan, logoları ezberleyerek devam eden serüveni, ayakları pedallara yetiştiği sıralar direksiyon başına geçmesiyle bir tutku haline dönüştü. Onlarca test yazısı okudu, fırsat bulduğu her otomobilin direksiyonuna geçti, deneyimleme şansını buldu. Hali hazırda Piri Reis Üniversitesi Uluslararası Lojistik ve Taşımacılık bölümü öğrencisi olan Doğan, Benzin Magazin ailesiyle tanışarak otomobillerle daha iç içe olmak ve kendini otomobiller konusunda geliştirmek için uzun yıllar Benzin Magazin ailesine ve sevenlerine faydalı olmayı amaçlıyor.