İLK ÇEYREK VERİLERİ AÇIKLANDI

Otomotiv Sanayii Derneği, 2019 yılının ilk çeyreği ile ilgili verileri paylaştı. Sonuçlar ne yazık ki hiç iç açıcı değil…

OSD, Ocak-Mart dönemi verilerini açıkladı. Ülkemiz pazarında verilere göre gözle görülür şekilde bir daralma var. Geçtiğimiz seneye göre %15 düşüş yaşanan ilk çeyrekte toplam üretim rakamı 361.516 adette kaldı. Yalnızca otomobil üretimi ise %16 azalarak 238.822’ye geriledi. Üretilen araçların %89’unu ihraç eden ülkemiz otomotiv sanayisi, toplam ihracatta %7, yalnızca otomobil ihracında ise %11’lik düşüş söz konusu.

Düşüşün Yanında Artış da Yaşandı

İçinde bulunduğumuz yılın ilk çeyreğinde toplam otomotiv ihracatı 320.213 adette kalırken, yalnızca otomobil ihracatı 209.084’te kaldı. Fakat traktör ihracatı %30 arttı. Ayrıca ticari araç ihracatı da %1 arttı.

Güzel haberler bu kadarla sınırlı iken, ne yazık ki iç açıcı olmayan bilgilendirmelere devam edelim. Ticari araç grubunun toplam üretiminde de düşüş yaşandı. Geçtiğimiz yıla göre %12 oranında azalırken, özellikle ağır ticari araç sınıfında %27 oranında düşüş yaşandı. Hafif ticari sınıfı ise %11’lik düşüş yaşadı.

İlk çeyrekte toplam 209.884 adet araç ihraç eden Türkiye, Euro bazında %2 yükselerek ihracat gelirini arttırırken, Dolar bazında ise %6’lık bir düşüş yaşanmakta.

Yorumlar

yorum

İLK ÇEYREK VERİLERİ AÇIKLANDI

About The Author
- Daha küçük yaşlarında otomobillerin reklamlarıyla başlayan, logoları ezberleyerek devam eden serüveni, ayakları pedallara yetiştiği sıralar direksiyon başına geçmesiyle bir tutku haline dönüştü. Onlarca test yazısı okudu, fırsat bulduğu her otomobilin direksiyonuna geçti, deneyimleme şansını buldu. Hali hazırda Piri Reis Üniversitesi Uluslararası Lojistik ve Taşımacılık bölümü öğrencisi olan Doğan, Benzin Magazin ailesiyle tanışarak otomobillerle daha iç içe olmak ve kendini otomobiller konusunda geliştirmek için uzun yıllar Benzin Magazin ailesine ve sevenlerine faydalı olmayı amaçlıyor.