İ30 N-LINE’A 1.0 MOTOR SEÇENEĞİ

Güney Kore’li markanın kompakt hatchback modelinin 3. nesliyle beraber sportif hatlar taşıyan N-Line donanım seçeneği de tanıtılmıştı. Bu versiyon yalnızca 1.4 litrelik turbo motorla satışta iken, buna şimdi de 1.0 litrelik turbo seçenek de eklendi.

Günümüz kompakt hatchback’lerinin hemen hemen tamamında sportif detaylar taşıyan, genellikle benzinli motor seçenekleriyle sunulan versiyonlar bulunuyor ve sık sık caddelerde de bunları görebiliyoruz. Bunların en başında verilebilecek ilk örnek İspanyol ateşi Seat’ın Leon FR’ı, Opel’in Astra OPC Line’ı, Renault’nun ve Peugeot’nun GT-Line’ı, Volkswagen’in R-Line’ı, Skoda’nın Sportline’ı, Ford’un ST-Line’ı gibi örnekler verebiliriz. İşte bu gruba Hyundai’nin de cevabı modaya ayak uydurarak 1.4 litrelik turboyla gelmişti. Şimdi 1.0 litreyi de sportif versiyonda sunarak daha az bütçeyle daha çok sportif hatlar satın almayı mümkün kılıyor.

Bu aracın eklenmesindeki en büyük sebep tabiki başlangıç fiyatını düşürmek. İngiltere’de 1.000 GBP (6.800 lira) kadar fiyatı düşürmeyi başarmışlar.

1.0’ın Özellikleri Neler?

120 beygir güç sunan makina yalnızca 6 ileri manuel şanzımanla sunulurken, Hyundai tüm N-Line araçlarında gaz tepkisini artırıcı bir sistem kullandıklarını da belirtiyor. Teknik verilerin yanında görsellikten bahsedecek olursak, yukarıda da bahsettiğimiz diğer modeller gibi her marka özel versiyonlarında model gamının en tepesinde yer alan güçlü versiyondan esintiler taşıdığı gibi i30 da aynı ögeleri sunuyor. Ön ve arka tamponlar i30 N’e oldukça benzerken, Michelin PilotSport lastikler, 18 inçlik opsiyonel jantlar, spor deri koltuklar ve direksiyon gibi detaylar sportifliği vurgular nitelikte.

Ne yazık ki şu an i30, bırakın sportif donanımlı seçeneklerini 1.6 dizel versiyonuyla bile fiyat listesinden kalkmış durumda. Umuyoruz ki en kısa zamanda yakışıklı Kore’li aramıza geri döner.

Yorumlar

yorum

İ30 N-LINE’A 1.0 MOTOR SEÇENEĞİ

About The Author
- Daha küçük yaşlarında otomobillerin reklamlarıyla başlayan, logoları ezberleyerek devam eden serüveni, ayakları pedallara yetiştiği sıralar direksiyon başına geçmesiyle bir tutku haline dönüştü. Onlarca test yazısı okudu, fırsat bulduğu her otomobilin direksiyonuna geçti, deneyimleme şansını buldu. Hali hazırda Piri Reis Üniversitesi Uluslararası Lojistik ve Taşımacılık bölümü öğrencisi olan Doğan, Benzin Magazin ailesiyle tanışarak otomobillerle daha iç içe olmak ve kendini otomobiller konusunda geliştirmek için uzun yıllar Benzin Magazin ailesine ve sevenlerine faydalı olmayı amaçlıyor.