Hyundai 355 km menzile sahip en küçük elektrikli SUV’unu tanıttı

Hyundai, Busan Mobilite Fuarı’nda küçük elektrikli modeli Inster’i tanıttı. A-SUV segmentinde yer alan Inster, segment lideri menzili ve çok yönlülüğü ile öne çıkıyor.

Geniş bir iç mekanla dikkat çeken Inster, IONIQ modellerinde de olduğu gibi hızlı şarj alt yapısı sunuyor ve WLTP normlarına göre 355 km kadar bir menzil vaat ediyor. Bu değer, segmentinde en iyi rakam.

Inster, 2021’de satışa sunulan ve yalnızca Kore’de satılan benzinli Casper modelinin Avrupa pazarları için tasarlanmış bir versiyonu sayılabilir. Casper’a göre daha fazla iç alan ve sağlam bir yol tutuşu sunmak için uzatılmış gövdeden oluşuyor. Geniş bir dingil mesafesi ile desteklenen otomobil, her ne kadar A segmentinde yer alsa da kendinden çok daha büyük araçlarla yarışır bir iç mekan konforu sunuyor. Böylelikle, tam olarak A segmenti ile B segmenti kompakt modeller arasında konumlanıyor. 

Bu genişliğiyle daha geniş iç mekan ve gelişmiş bagaj kapasitesi sunabilen otomobil, şehir içinde esnek manevra kabiliyeti ve sıkış alanlarda pratik kullanım özelliğiyle dikkat çekiyor. Inster’in kompakt SUV profili, sade yüzeyler kadar güçlü çamurluklar, dik A sütunu, yukarı hizalanmış tampon ve tavan raylarıyla elde ediliyor. LED gündüz sürüş farları ve piksel grafikli dönüş sinyalleri de arka lamba ve tamponla birleşerek sportif bir görsellik oluşturuyor. Ayrıca Inster, donanım seviyesine bağlı olarak 15 veya 17 inç alaşım jantlarla tercih edilebilecek.

Inster’in kabininde 10,25 inçlik dijital bir panel yer alıyor. Navigasyonlu 10,25 inçlik bilgi-eğlence sistemi, diğer modellerde olduğu gibi dokunmatik bir ekranla geliyor. Orta konsolundaysa kablosuz şarj, havalandırma ve multimedya gibi kontrollere yer veriliyor. Inster’ın direksiyon simidindeki grafikler de aynı IONIQ modellerindeki gibi piksel temasıyla birlikte sunuluyor. İç tasarımda daha fazla kişiselleştirme için opsiyonel üst kapı kaplamaları da bulunuyor. Inster’in iç mekanındaki çok yönlü özellikler arasında ön koltuklar arasından arkaya ulaşım boşluğu yer alıyor. Arka koltuklar da 50/50 oranında bölünerek ileri geri kaydırılabiliyor ve ihtiyaç haline yatırılabiliyor.

Hem dış hem de iç mekanda sürdürülebilir malzemeler kullanan Inster, geleneksel olarak siyah boyada kullanılan karbon siyahı pigmentinin yerine geri dönüştürülmüş atık lastiklerden yapılan bir renklendiriciyi kullanıyor. Ayrıca iç mekandaki plastik malzemeler ise pet şişelerden ve şeker kamışından elde edilen biyo-polipropilen kullanılarak hazırlanıyor.

Yorumlar

yorum

HYUNDAI’NIN KÜÇÜK SUV’U INSTER

About The Author
- Hobisi mesleği oldu. Diş Hekimliği okurken, otomobil hastalığına yenik düştü ve Car dergisi ile yayın hayatına merhaba dedi. Otohaber, Tuning Türkiye, Top Gear, Evo derken 15 yıl sonunda kendi dergisinin sahibi oldu. Benzin Magazin'in yanında Autocar Türkiye'nin de Yayın Yönetmenliği görevini sürdürmektedir. Hafta sonları yarışmaya özen gösteren, günlük hayatında motosikletten inmeyen Burak, otomobilden geriye kalan zamanlarını ikizleriyle geçirir.