Car and Driver Brezilya dergisine göre Hyundai, küçük crossover’ı Creta’nın pikap versiyonunu da 2018’de üretmek için yeşil ışığı yaktı. Creta pikapın Kasım’daki Sao Paulo fuarında sergilenmesi bekleniyor.

Creta modelini daha önce duymamış olabilirsiniz, ama Güney Amerika’da Hyundai markasının toplam satışının yüzde 70’ini Creta oluşturuyor. Ayın durum kardeşi Kia KX3 için de geçerli. Yani Creta’nın Hyundai için anlamı oldukça büyük.

Pikap mevcut platformdan yükselecek ve lokal olarak Brezilya’da üretilecek. Tıpkı Fiat Toro ve Dacia Oroch gibi. Motorlar hakkında henüz net bir bilgi yok, acnak muhtemelen 4 silindirli etanol yakıtlı motoru kullanacak ve önden çekişli olacak. Creta pikapın, aslında Hyundai’nin iki ay önce gösterdiği pikap konsepti STC (Sport Truck Concept) olduğu kuvvetle muhtemel. Bu konseptin boyu 4.65 m, genişliği 1.85 m ve yüksekliği 1.63 m. Bunun yanında 2.8 m’lik aks mesafesi de Creta’dan 21 cm daha uzun. Ayrıca Creta crossover’in genişliği de 38 mm daha büyük.

 

Yorumlar

yorum

HYUNDAI PİKAP MI GELİYOR?

About The Author
- Hobisi mesleği oldu. Diş Hekimliği okurken, otomobil hastalığına yenik düştü ve Car dergisi ile yayın hayatına merhaba dedi. Otohaber, Tuning Türkiye, Top Gear, Evo derken 15 yıl sonunda kendi dergisinin sahibi oldu. Benzin Magazin'in yanında Autocar Türkiye'nin de Yayın Yönetmenliği görevini sürdürmektedir. Hafta sonları yarışmaya özen gösteren, günlük hayatında motosikletten inmeyen Burak, otomobilden geriye kalan zamanlarını ikizleriyle geçirir.