HİBRİTLE DAHA GÜÇLÜ: MERCEDES-AMG GLE 53

Mercedes’in iri SUV’si GLE, makyajının ardından sportif versiyonu GLE 53 AMG ile Cenevre’ye hazır. Hibrit desteğiyle daha da güçlenen SUV’nin buyrun gücüne ve detaylarına bakalım.

GLE 53 AMG’nin Tasarımı Nasıl?

Tasarım başlığımıza ön ızgaradan başlamazsak GLE’ye haksızlık etmiş oluruz. Panamericana adı verilen bu özel ön ızgara adeta araca ayrı bir karakter katmış görünüyor. Hızlı SUV’nin tamponda köşelere konumlandırılmış çifterli spor egzozları ise bir başka diğer detay. İç mekanda ise Mercedes, bolca seçenek sunmuş. Bolca siyah deri ve bunlara eşlik eden kırmızı dikişler aracın içinde harika bir kontrast yaratmış durumda. Karbonfiber parçaların ve üçüncü sıra koltukların da opsiyonel olarak sunulması ise modelde yalnızca sportifliğe değil kullanışlılığa ve kişisel zevklere de önem verildiğini gösteriyor. İki parça ekrandan oluşan MBUX bilgi eğlence sistemi de diğer kaputunda yıldızı taşıyan modeller gibi son derece şık duruyor.

Kaputun Altında Neler Var?

Gelelim asıl konuya. 3.0 litrelik sıralı altı silindirli ve hibrit destekli motor, 435 beygir güç üretiyor. Sıralı altı silindirliye eşlik eden hafif hibrit sistem ise içten yanmalı motor, jeneratör, turbo ve elektrikli süperşarj’dan oluşuyor. Hafif hibrit(!) olarak tabir edilen bu sistem, GLE’nin yere daha yakın versiyonu E53’ten tanıdık. Tüm bu üniteye 9 ileri şanzıman ve tork yönlendirmeli dört tekerlekten çekiş sistemi eşlik ediyor. Bu kombinasyonla birlikte GLE 53 AMG, 0-100 km/s hızlanmasını 5.3 saniyede tamamlıyor. Son sürati ise 250 km/s ile elektronik olarak sınırlandırılmış.

Sürüş Destek Sistemleri Neler?

Standart olarak Airmatic (havalı süspansiyon) ile sunulan hızlı GLE, üstelik 7 farklı yükseklik ayarına da sahip. 55 mm yükseltilip alçaltılabilen GLE’de ayrıca savrulmayı önleyici sistem de sunuluyor.

Özellikle ön ızgarası, hafif hibrit sistem destekli sıralı 6 silindiri ve kabinde sunduğu çok yönlülüğüyle GLE 53 AMG oldukça iddialı. Fakat tüm bu teknik verilere rağmen bu bana yetmez diyorsanız biraz daha bekleyin. GLE 63 AMG ve GLE 63 S AMG’de test aşamasında ve yakında piyasaya çıkacaklar.

Yorumlar

yorum

HİBRİTLE DAHA GÜÇLÜ: MERCEDES-AMG GLE 53

About The Author
- Daha küçük yaşlarında otomobillerin reklamlarıyla başlayan, logoları ezberleyerek devam eden serüveni, ayakları pedallara yetiştiği sıralar direksiyon başına geçmesiyle bir tutku haline dönüştü. Onlarca test yazısı okudu, fırsat bulduğu her otomobilin direksiyonuna geçti, deneyimleme şansını buldu. Hali hazırda Piri Reis Üniversitesi Uluslararası Lojistik ve Taşımacılık bölümü öğrencisi olan Doğan, Benzin Magazin ailesiyle tanışarak otomobillerle daha iç içe olmak ve kendini otomobiller konusunda geliştirmek için uzun yıllar Benzin Magazin ailesine ve sevenlerine faydalı olmayı amaçlıyor.