ELEKTRİKLİ DACIA’LAR GELİYOR

Dacia, farklı mecralara yapılan açıklamalar ile 2020 yılında elektrikli bir model üretmeye başlayacaklarını açıklıyor.

Eylül 2017’deki Frankfurt fuarında Renault Grubu’nun global operasyonlardan sorumlu başkanı Marc Suss gelecek yıllarda Dacia’nın mutlak suretle elektrikli model üreteceğini deklare etmişti. Fransa’nın 2040 yılında benzinli ve dizel otomobil üretimini yasaklayacağı, hatta petrol üretimine bile son vereceğini ele alırsak bu hareketin kaçınılmaz olduğunu söyleyebiliriz.

Ancak Romanya cephesinden bu iş için herhangi bir açıklama gelmedi. Sonuçta Dacia markasının kontrolü halen Romanya’da. Ancak markanın Renault himayesine geçmesi ardından Renault markasının bilgi birikimi, malzeme ve teknolojisiyle Dacia markasının inanılmaz gelişiminin ardında yatan iki basit formül var: Düşük fiyat stratejisi ve eski Renault modellerinin parçalarının kullanımı.

Renault Romanya Pazarlama direktörü Hakim Bouterha ise İspanyol Soy Motor dergisine verdiği röportajda; ‘2020 yılında sıfır emisyon teknolojisini kullanan model ya da modelleri çıkarmayı planlıyoruz. Renault’tan ve teknoloji ortaklarımız Nissan ile Mütsubishi’den kullanabildiğimiz teknoloji ile bunu gerçekleştirmemiz zor değil. Grup sinerjisi, markalarımızın gelecekteki ekonomik stratejileri için çok önemli.’

Soy Motor; ‘yakın zamanda ulaşılabilir elektrikli otomobiller moda olacak ve birçok marka bunun üzerine çalışıyor. Dacia da Avrupa’da düşük fiyatlı markalar arasında güçlü bir yere sahip. Bu kompetisyonda yer almaması için hiçbir neden yok. Özellikle de elinde bu kadar hazır teknoloji kullanabilme imkanı varken.’ Soy Motor, 3 yıl içinde elektrikli Dacia’nın satışa çıkacağı ve fiyatının da 15 bin Euro (70 bin TL) altında olacağını iddia ediyor.

Peki Dacia’nın ilk elektrikli modeli hangisi olacak? Adı belli mi? Hayır. Ama tahminlerimize göre Sandero Stepway boyutlarında ve tarzında bir otomobil üzerinde çalışılıyor olması muhtemel. Platform olarak da Renault Zoe’ninki kullanılabilir. Hatta 41 kWh’lik bataryaya sahip 400 km menzilli versiyon kullanılırsa ortalık fena karışır.

Yorumlar

yorum

ELEKTRİKLİ DACIA’LAR GELİYOR

About The Author
- Hobisi mesleği oldu. Diş Hekimliği okurken, otomobil hastalığına yenik düştü ve Car dergisi ile yayın hayatına merhaba dedi. Otohaber, Tuning Türkiye, Top Gear, Evo derken 15 yıl sonunda kendi dergisinin sahibi oldu. Benzin Magazin'in yanında Autocar Türkiye'nin de Yayın Yönetmenliği görevini sürdürmektedir. Hafta sonları yarışmaya özen gösteren, günlük hayatında motosikletten inmeyen Burak, otomobilden geriye kalan zamanlarını ikizleriyle geçirir.