E-TRON SUV’UN MENZİLİ NE KADAR?

Audi testlerini sürdürdüğü E-Tron serisinin ilk modeli olacak olan SUV’u bu yılın sonuna doğru satışa çıkartmayı planlıyor. Bu sebeple testlerine hız kesmeden devam ediyor. Son gelen bilgiler ise E-Tron SUV modelinin menzili hakkında.

Audi E-Tron’un 95 kWh’lık bir bataryaya sahip olacağı söyleniyordu. Diğer söylentiler ise bu bataryanın 300 mil(482 km) yol yapabileceği yönündeydi. Bu değer rakipleri Tesla Model X ve Jaguar I-Pace ile baş edebilmesi için ön görülen değerdi. Tesla Model X 474 km menzile ve Jaguar I-Pace 480 km menzile sahip. Fakat Audi tarafından verilen bilgilere göre E-Tron SUV için bu değer beklenenden bir hayli aşağıda kalacak.

Audi batarya hakkındaki ilk bilgiyi geçtiğimiz Cuma günü ortaya çıkarttı. Verilen bilgilere göre bataryanın 95 kWh gücünde olacağı doğru. Fakat söylenenin aksine kullanılacak bataryalar 400 km menzile sahip olacak. Bu değerin rakiplerinin aşağısında kalması E-Tron SUV’u bekleyenler için biraz üzücü bir haber olabilir.

Bu durum bir dezavantaj gibi görünsede Audi, E-Tron SUV’un 30-35 dk sürede hızlı şarj istasyonlarında tam şarj olabilecek. Audi’nin hızlı şarj istasyonları konusunda da bir haber var. Audi, Avrupa otoyollarında 120 km’de bir şarj istasyonu kuracak. Bu da sürücüler için en yakın şarj istasyonuna ne kadar yolum kaldı, elektriğim yetecek mi gibi soruları ortadan kaldıracak.

Audi aynı zamanda E-Tron’u elektrik darbelerinden koruyup elektrik sistemini korumak için Faraday Kafesi teknolojisini kullanmış. Faraday Kafesi sayesinde otomobil, alabileceği her türlü yüklü elektrik darbelerine karşı elektrik sistemini korumuş olacak. Bu testlerinin yapıldığı görüntüleri de galeride görebilirsiniz.

Yorumlar

yorum

E-TRON SUV’UN MENZİLİ NE KADAR?

About The Author
- Otomobillere olan düşkünlüğü çok küçük yaşlarında başladı. Henüz daha 5-6 yaşlarındayken direksiyonun başındakinin kucağına atlıyor ve araba sürmeye çalışıyordu. Bu hastalığı gün geçtikçe ilerledi ve otomobiller onun için yaşam felsefesi haline geldi. Mert, otomobiller hakkında kendini geliştirmek ve bilgilerini arttırmak adına soluğu Benzin Magazin’de aldı. Şu an Özyeğin Üniversitesi Elektrik-Elektronik Mühendisliği 1. Sınıf öğrencisi olan Mert, ileride elektrikli otomobiller üzerine çalışıp, kendi markasını kurma hayali kuruyor.