ARANAN KAN BULUNDU: HYUNDAI KONA DİZEL OTOMATİK

1.6 ve 1.0 litrelik turbo beslemeli motorlarıyla tanıtıldığı günden bu yana özellikle iddialı tasarımıyla adından söz ettiren Hyundai’ın küçük SUV’si Kona’ya aranan kan bulundu. Artık dizel otomatiği de var!

Ülkemizdeki akaryakıt fiyatları malumunuz. Özellikle de bu sıralar sık sık zam haberleri gelince daha tasarruflu araçlar etkisini iyice artırıyor. Kompakt SUV sınıfında da malum şartlara en uygun kombinasyon dizel+otomatik oluyor. Haliyle markalar da büyük ar-ge çalışmaları neticesinde hepimizin çok sevdiği ve aradığı bu seçeneği bizlere sunuyorlar, daha doğrusu önce sunan pastadan büyük payı kapıyor. Tabi bu kombinasyonda bir diğer önemli etken de düşük hacimli motorlar oluyor. Genellikle düşük hacimli dizeller ilk etapta manuel kombinasyonuyla sunulurken, sonrasında otomatik vitesli seçeneklerin gelmesiyle durum adeta pastanın üstündeki çilek oluyor. İşte Hyundai’de güçlü dizel motorunu ve 7 ileri çift kavramalı otomatik şanzımanını Kona şasisi altında birleştirmeyi başarmış.

Teknik Veriler Neler?

Korelilerin dizel motorları geçmişte çeşitli Avrupa’lı rakipleri ile kıyaslandığında hep daha verimsiz bulunmuştu, ki burda haklılık payı da yok değildi. Verimlilikten kastımız, emsallerine göre yüksek beygir gücü ve tork değeri olduğundan Avrupa’lı rakibinde bulunan ortalama 110 beygirlik bir dizel ünite, Korelilerin yaklaşık 130 beygirlik (128 beygirlik CRDI esas alınarak) ünitesi ile benzer veriler verebiliyordu. Bunun en büyük sebebi, beygirin ve torkun rakiplere göre daha yüksek devir bandında gelmesi ve homojen dağılmamış olmasından dolayıydı. Fakat artık bu durum söz konusu değil. Hyundai’ın revize ettiği ve Smartstream adını verdiği 1.6 litrelik dizel ünitesi rakipleri gibi düşük devirlerden itibaren sunduğu gerçek 136 beygiri ile aradaki beygir farkını ortaya koyabildi. Kona da bu motor revizesini yakalayan araçlardan. 136 beygir güç ve 320 nm tork değeri sunan CRDI motor, 7 ileri çift kavramalı DCT şanzıman kombinasyonuyla 0’dan 100 km/s’ye 9.8 saniyede (Hyundai Verilerine Göre) çıkabilirken, maksimum 191 km/s son sürate ulaşabiliyor. 100 km’de ortalama 4.4 litre yakıt tüketimi vaat eden Kona 50 litre depo hacmine sahip.

Donanımlar Neler?

3 farklı sürüş modu sunan Kona, içeride üst donanım seçeneklerinden itibaren 8 inç’lik Apple CarPlay ve Android auto destekli multimedya sistemi, kablosuz şarj sistemi gibi günümüz teknolojilerini sunarken, otomobilin dışında ise kişiselleştirme seçenekleri ile dikkatleri çekiyor. 18 inç ebatlı jant, metalik renkler dizel öncesi benzinli seçeneklerde de yer alırken, dizelle birlikte gelen bir diğer yenilik ise sunroof oluyor.

Cömert boyutları, güçlü dizel motor seçeneği ve otomatik şanzımanıyla Hyundai Kona, kompakt sınıftaki ağabeylerinden fiyat avantajıyla müşteri çalmaya çalışacak.

Yorumlar

yorum

ARANAN KAN BULUNDU: HYUNDAI KONA DİZEL OTOMATİK

About The Author
- Daha küçük yaşlarında otomobillerin reklamlarıyla başlayan, logoları ezberleyerek devam eden serüveni, ayakları pedallara yetiştiği sıralar direksiyon başına geçmesiyle bir tutku haline dönüştü. Onlarca test yazısı okudu, fırsat bulduğu her otomobilin direksiyonuna geçti, deneyimleme şansını buldu. Hali hazırda Piri Reis Üniversitesi Uluslararası Lojistik ve Taşımacılık bölümü öğrencisi olan Doğan, Benzin Magazin ailesiyle tanışarak otomobillerle daha iç içe olmak ve kendini otomobiller konusunda geliştirmek için uzun yıllar Benzin Magazin ailesine ve sevenlerine faydalı olmayı amaçlıyor.