Hyundai’nin Avrupa pazarı için hazırladığı yeni B-SUV’u Bayon Türkiye’de üretilecek

Hyundai Bayon’un fotoğraflarına baktığınız zaman, her markanın yeni modellerini, aynı tasarımın farklı boyutları şeklinde pazarlamadığını görüyorsunuz. Bu konuda Hyundai’yi en içten şekilde kutlarız. Bambaşka bir tasarım, bambaşka bir otomobil.

B-SUV deyince akla Hyundai Kona geliyor. Ama içeriden aldığımız bilgilere göre Bayon, Kona’nın yerine geçecek olan bir model değil, marka aynı segmentte iki farklı model üretmeye devam edecek.

Bayon’un uzunluğu 4180, genişliği 1775, aks mesafesiyse 2580 mm. Yani Kona ile boyutlar aynı. Bayon’un tasarımı nedeniyle biraz daha uzun olmasını teknik olarak kale almamak gerekiyor. Üçüncü sıra camlar ve C sütunu Kona’ya göre daha geniş. Daha ilgi çekici, akıcı ve teknolojik tasarım modası Bayon’u daha albenili gösterdiği de başka bir gerçek. Tıpkı rakipler Peugeot 2008, Renault Captur, Nissan Juke ya da VW T-Roc gibi.

Bayon’un ismi Fransa’nın popüler tatil yöresi Bayonne’den geliyor. Tasarımcısıysa Luc Donckerwolke, yani Lamborghini Murcielago’yu tasarlayan adam, artık Hyundai Motor Group’un tasarım şefi olarak görev yapıyor.

Bayon’da rakiplerinde ya da markanın diğer modellerinde de yer alan tüm teknolojik konfor, multimedya ve güvenlik donanımları mevcut. Apple Car Play ve Android Auto bağlantılarını destekleyen 12.5 inç multimedya ekranı, önce ve arkada USB bağlantıları, otomatik park asistanı, dijital gösterge paneli, şerit takip asistanı, kör nokta uyarı sistemi, LED farlar gibi… Bunun yanında 411 litre ile sınıfının en yüksek bagaj kapasitelerinden birine sahip. Ayrıca 17 inç jant seçeneğiyle 183 mm’lik yerden yükseklik değeri de sınıfının en iyisi.

Şu an için motor seçenekleri konusunda farklı bir durum yok. i20’de de yer alan Kappa motor ailesinden 48V hafif hibrit 1.0 litrelik T-GDi motor 100 hp ve 120 beygirlik seçeneklerle yer alacak. 6 ileri manuel ya da 7 ileri çift kavramalı DCT otomatik ise mevcut şanzıman seçenekleri. Bunun yanında Bayon’da beş ileri manuel şanzımanla gelen 84 beygirlik 1.2 litre ve 6 ileri manuel veya otomatik şanzımanla sunulan 1.4 litre 100 HP atmosferik motorlar da var.

Bayon, genellikle Hyundai’nin yüksek performanslı N modelleri için geliştirilen Rev Matching, yani senkronize vites devir eşleştirme sistemi ile donatılmış ilk Hyundai SUV. Bu sistem, motoru şafta senkronize ederek daha yumuşak veya daha sportif vites küçültmelerine olanak tanıyor. Böylelikle, vites küçültürken devir yüksek tutularak olası gecikmeler veya kayıplar önlenmiş oluyor.

Hyundai Bayon, markanın İzmit’teki tesislerinde, çok yakın bir zamanda üretilerek 40’tan fazla Avrupa ülkesine ihraç edilecek. Yeni otomobil, başta B-SUV segmenti olmak üzere Hyundai’nin Avrupa’daki iddiasını artırmasına yardımcı olacak.


Yorumlar

yorum

YENİ YERLİ BAYON

About The Author
- Hobisi mesleği oldu. Diş Hekimliği okurken, otomobil hastalığına yenik düştü ve Car dergisi ile yayın hayatına merhaba dedi. Otohaber, Tuning Türkiye, Top Gear, Evo derken 15 yıl sonunda kendi dergisinin sahibi oldu. Benzin Magazin'in yanında Autocar Türkiye'nin de Yayın Yönetmenliği görevini sürdürmektedir. Hafta sonları yarışmaya özen gösteren, günlük hayatında motosikletten inmeyen Burak, otomobilden geriye kalan zamanlarını ikizleriyle geçirir.