YENİ MAZDA 3 MOTOR DEVRİMİYLE GELİYOR

Yenilenen Mazda 3 tanıtıldı ve Los Angeles Fuarı’nda boy göstermek için gün sayıyor. Peki beraberinde getirdiği yenilikler neler?

Öncelikle dışarıdan başlayalım; tasarımı bizim beğenimizi kazandı. Geçtiğimiz sene tanıtılan Kai konseptinin üretim hali olan yeni Mazda 3’ün özellikle kamburlu gibi görünen arka tasarımı dikkat çekiyor. Bakışlarıyla ve çizgileriyle hala “Kodo” tasarım dilini devam ettiren otomobilin sedan versiyonu da  bulunuyor.

Kabine geçtiğimizdeyse minimalist bir tasarım dikkatimizi çekiyor. Güncel modelden aşırı derecede uzak olmayan bu tasarım rakiplerinin karşısında daha sade olmasıyla ayrılıyor. Mazda vites kolunu biraz daha ileri ve yukarıya taşıyarak direksiyona daha yakın hale getirdiğini söylüyor. Bunun bir sebebi var; manuel şanzıman seçeneğinin olması.

Karoserin altında Mazda’nın yepyeni Skyactiv mimarisi kullanılmış. Bu yeni mimari sayesinde Mazda otomobilin sürüşünün “yürümek kadar doğal ve sorunsuz” olacağını iddia ediyor.

Kaputun altında Skyactiv motorlar yer alıyor. Ülkemizde satılan 1.5 başta olmak üzere 2 ve 2.5 litre Skyactiv-G motorlar, 1.8 Skyactiv-D dizel motor ve son olarak Mazda’nın devrim niteliğindeki bujisiz Skyactiv-X motoru. Ancak Mazda Skyactiv-X’in detaylarını daha sonra fuarda açıklayacağını söylüyor. Manuel seçeneği deyip ağzınıza bir parmak bal çaldık ama bu şanzımanın hangi motor seçeneğiyle sunulacağı da Mazda’nın paylaşmadığı bilgiler arasında. Diğer seçenek ise 6 ileri otomatik şanzıman.

Model tarihinde ilk kez dört tekerlekten çekiş seçeneği de model ile birlikte sunulacak. Tork yönlendirme özelliği de bulunacak olan bu dört tekerlekten çekiş sistemi güncel önden çekişli modele kıyasla mekanik aktarma kaybını %60 azaltacakmış ve bu sayede ekonomik verimliliği arttıracağa benziyor.

 

 

Yorumlar

yorum

YENİ MAZDA 3 MOTOR DEVRİMİYLE GELİYOR

| Haber, Mazda |
About The Author
- Daha anaokuluna gitmesinin fikri bile ortada yokken Ford'un F'si, Mercedes'in M'si diye diye dört yaşında okuma yazmayı öğrendi. Oyuncak arabalarını tornavidaya değirmeden oynamayan bir çocuk olunca okuduğu üniversiteyi de oto sanayiye en yakınını seçerek İşletme okudu. Okul bitince ne yapsam ne etsem derken Burak Ertem gibi Car dergisinde soluğu aldı. Yollarıysa Autocar dergisinde Test Editörlüğü yaparken kesişti ve Benzin Magazin'in üvey ağabeyi olarak karşınızda.