Juke yaklaşık yedi yıldır yollarda ve her ne kadar radikal bir tasarımla çıkmış olsa da artık yenilenmesi gerekiyor. Nissan yeni Juke’un ön gösterimini memleketi Tokyo’da Ekim ayında düzenlenecek fuarda gerçekleştirmek istiyor.

Japon üreticinin bunun için “Juke e-Power” isimli bir konsept hazırladığı konuşuluyor. Dışarıdan bakıldığında 2015 yılındaki Gripz konseptine benzeyecek konseptin asıl karoserinin altında radikal yenilikler bulunacak. Geçtiğimiz yılın sonunda Japonya’da satışa sunulan Note’daki e-Power güç ünitesi bu konseptle birlikte Juke’taki yerini alacak.

e-Power aslında alıştığımızın dışında bir teknoloji. 1.2 Litrelik üç silindirli motor, elektrik motoru ve bataryadan oluşan sistemde tekerlerler elektrik motorlarının sağladığı güç ile hareket ettiriliyor. İçten yanmalı motor sadece bir jeneratör görevi görüyor. Fakat bunun yanında sistem her ne kadar hibritten ziyade elektrikli otomobillere daha benzer olsa da harici bir şarj girişi bulunmuyor. Gerçi bulunması da pek bir anlam ifade etmez çünkü bataryaların boyutu normal bir elektrikli otomobilden 20 kat daha küçük. Bunun sebebiyse fazla yer kaplamadan ön koltukların altına yerleştirilecek olmaları.

Tabi bu konfigürasyonu Note e-Power’da görüyoruz. Belki konseptle birlikte sistemde değişiklikler ve iyileştirmeler olabilir.

 

Yorumlar

yorum

YENİ JUKE ELEKTRİKLİ Mİ OLACAK?

About The Author
- Daha anaokuluna gitmesinin fikri bile ortada yokken Ford'un F'si, Mercedes'in M'si diye diye dört yaşında okuma yazmayı öğrendi. Oyuncak arabalarını tornavidaya değirmeden oynamayan bir çocuk olunca okuduğu üniversiteyi de oto sanayiye en yakınını seçerek İşletme okudu. Okul bitince ne yapsam ne etsem derken Burak Ertem gibi Car dergisinde soluğu aldı. Yollarıysa Autocar dergisinde Test Editörlüğü yaparken kesişti ve Benzin Magazin'in üvey ağabeyi olarak karşınızda.