Mercedes Benz, yeni G Sınıfı’nı 2018 yılında Detroit’te tanıtacağını duyurdu. Bunu yaparken de otomobilin kabinine ait resmi görselleri ve detayları paylaştı.

Zaten casus fotoğraflarını daha önce paylaşmıştık. Ancak şaşırtıcı bilgiler ve rakamlar var. İç mekandaki boyutlara baktığımızda G Sınıfı’nın kabininde daha fazla hacme sahip olduğunu görüyoruz. Ön kısımda bacak mesafesi ve yolcuyla aradaki omuz mesafesi yaklaşık 4 cm (38 mm) arttırılmış. Daha da iyisi kolunuzla kapı arasındaki mesafe, ki bunu sürüş videomuzda eleştirmiştik, tam tamına 68 mm arttırılmış. Rakamları alt alta koyarsak otomobilin kabininin toplamda 106 mm genişlediğini görüyoruz. Bu rakam tasarımın da katkısıyla kesinlikle fark edilecektir.

Arka kısımda da diz mesafesini eleştirmiştik. Mercedes bu konuda da çalışmış ve diz mesafesini 15 cm uzatmış. Bu son zamanlarda yenilenen otomobillerde bu konudaki en büyük artış olabilir. Ancak Mercedes bununla da yetinmemiş ve omuz mesafesini de 27 mm genişletmiş. Yolcuların kollarının kapıyla aralarındaki mesafeyse 56 mm arttırılmış. Yani Mercedes G Sınıfı’nın arka yolcularına hak ettikleri hacmi nihayet sunmuş.

Tasarım açısından baktığımızda opsiyonel 12.3 inçlik dijital gösterge paneli, krom süslemeli diferansiyel kilidi tuşları, yeni direksiyon ve daha fazla saklama alanı görüyoruz. Kullanılan malzemelerin çeşitleri ve kalitelerinde de iyileştirmeler de yapılmış. Teknoloji konusunda ekranlara ek olarak Mercedes kullanılan Harman Kardon Logic7 müzik sistemini 590 watt gücündeki 16 hoparlörlü Burmeister sistemle değiştirmiş.

Yeni G Sınıfı’nı yılbaşından sonra başlayacak Detroit Fuarı’nda göreceğiz.

 

Yorumlar

yorum

YENİ G SINIFI’NIN İLK RESMİ GÖRSELLERİ

| Haber, Mercedes |
About The Author
- Daha anaokuluna gitmesinin fikri bile ortada yokken Ford'un F'si, Mercedes'in M'si diye diye dört yaşında okuma yazmayı öğrendi. Oyuncak arabalarını tornavidaya değirmeden oynamayan bir çocuk olunca okuduğu üniversiteyi de oto sanayiye en yakınını seçerek İşletme okudu. Okul bitince ne yapsam ne etsem derken Burak Ertem gibi Car dergisinde soluğu aldı. Yollarıysa Autocar dergisinde Test Editörlüğü yaparken kesişti ve Benzin Magazin'in üvey ağabeyi olarak karşınızda.