Romenlerin Renault’u Dacia’nın, yeni Sandero ile büyük değişikliğe hazırlanıyor. Üçüncü nesil Sandero’nun 2019 sonunda satışa çıkması planlanıyor.

Sandero ilk kez 2008 yılında uygun bütçeli küçük sınıf bir seçenek olarak hazırlanmıştı. 2012’deki ikinci jenerasyon da aynı sınıfta devam etti. Ancak 2019 model yılında Sandero da artık kompakt sınıfa transfer olmaya hazırlanıyor. İlk raporlar 4.1 metrelik bir boya sahip olacağını söylüyor.

Bu rakam kompakt sınıf için tam sınırda bir değer. Ancak Alman Auto Bild dergisi bunu çok daha net bir şekilde ifade ediyor ve neredeyse Golf boyutunda olacağını iddia ediyor. Evet, yeni Sandero, mevcut Renault Clio’nun CMF-B platformundan üretelicek. Küçük sınıf bir platformdan kompakt sınıf bir otomobil üretmek pek alışılmış bir durum değil, ancak Skoda Rapid ve Peugeot 301’de de aynı taktik söz konusuydu.

Daha gelişmiş bir platform demek daha çok güvenlik teknolojisi anlamına da geliyor. Örneğin, otomatik acil fren gibi öğeler üçüncü nesilde olacak. Dolayısıyla artık Euro-NCAP’ten de 5 yıldız almak zor olmayacak.

Ama yine de biz boyutundan çok yeni Sandero’nun motorlarına odaklanalım. Belki duymuşunuzdur; Renault bir süredir yeni bir 1 litrelik motor üzerinde çalışıyor. Bu motorun yeni Sandero’daki güç bandı muhtemelen 75 ya da 90 hp olacak.

Bunun yanında Mercedes-Benz A Serisi’nde kullanılan 115 hp’lik 1.3 litrelik makine de Sandero’da olacak. Bu da şimdiye kadarki en hızlı Sandero anlamına geliyor. Tabi ki Sandero R.S.

‘i saymıyoruz. Yeni modeldeki tek dizel seçeneği de AdBlue teknolojisine sahip 1.5 dCi olacak.

Dış görüntü, yeni Duster’dan oldukça etkilenecek gibi. Daha sivri bir burun yapısı ve LED farlar bunun en bariz örnekleri.

Tabi daha çok teknoloji demek daha çok para demek. Sandero’nun eskisi kadar uygun fiyatlı olacağını düşünmeyin. Ama daha geniş bir iç hacim ve daha büyük bir bagaj isteyenler bunu çok dert etmemeliler.

Yorumlar

yorum

YENİ DACIA SANDERO’NUN DETAYLARI

About The Author
- Hobisi mesleği oldu. Diş Hekimliği okurken, otomobil hastalığına yenik düştü ve Car dergisi ile yayın hayatına merhaba dedi. Otohaber, Tuning Türkiye, Top Gear, Evo derken 15 yıl sonunda kendi dergisinin sahibi oldu. Benzin Magazin'in yanında Autocar Türkiye'nin de Yayın Yönetmenliği görevini sürdürmektedir. Hafta sonları yarışmaya özen gösteren, günlük hayatında motosikletten inmeyen Burak, otomobilden geriye kalan zamanlarını ikizleriyle geçirir.