Skoda’nın yaz okulundaki 35 öğrencinin görevi tamamlamak için tam 2000 saati vardı

Skoda Mountiaq her ne kadar sıradan bir seri üretim araç olarak algılandıysa, aslında markanın Mlada Boleslav’daki yaz okulundaki öğrencilerinin bir projesi. Kodiaq temelli pikap, böylece son 8 ayda öğrenciler tarafından tasarlanan altıncı konsepti aracı. En sonuncusu Karoq temelli Sunroq üstü açılabilir SUV idi.

İri SUV’u bir pikapa dönüştürebilmek için 2000 saatten fazla zaman harcanmış. Hatta bu süre zarfında aracın arkasındaki gizli bölmede bir yatağa bile yer verilmiş. Bu yatağa yer açabilmek adına arka kapıları iptal edip daha kısa bir tavan tasarlamışlar. Hatta bu tavanda LED bir ışık barına bile yer verilmiş.

Mountiaq’ın kapıları da Kodiaq ile kıyaslandığında daha kısa ama daha kalın olarak tasarlanmış. Günbatımı turuncusu rengindeki Mountiaq 17 inç jantlar ve dev off-road lastiklerinin de etkisiyle yerden daha yüksek duruyor. Ayrıca araç Kodiaq’a göre hem önde hem de arkada 3 cm daha geniş. Daha efektif görünmesi amacıyla hava emiş şnorkeli ve ön tampona bir vinç adapte edilmiş.

Skoda öğrencileri ayrıca iç mekana da eklemeler yapmışlar. Ön koltuk kafalıkları farklı tasarlanarak aracın logosunu barındırıyor. Bunun yanında içeride buzdolabı ve 2000 Watt’lık subwoofer gibi ekipmanlar da yer alıyor. Hatta jant göbekleri bile 3 boyutlu yazıcıda yenilenerek içeriye telsizler adapte edilmiş.Skoda’s apprentices also spent some time tweaking the interior cabin where the front seats’ backrests feature body-matching orange embroidery showing a special logo depicting the vehicle in front of a mountain silhouette. Staying true to the company’s “Simply Clever” motto, the Mountiaq has an array of nifty goodies, ranging from a built-in refrigerator to a 2,000-watt subwoofer joined by an amplifier. There are even 3D-printed wheel hub ornaments and two walkie-talkies.

4999 mm’lik boyu, 2005 mm’lik genişliği ve 1710 mm’lik yüksekliğiyle bu pikap, standart bir Kodiaq’tan her boyutta daha büyük. Bunun yanında 2450 kg’lik ağırlıyla Kodiaq’tan ağır da. Yerden yükseklik anlamında da Kodiaq’tan 10 cm yüksek. Peki motor olarak bir değişiklik var mı? Hayır. Güç yine bildiğimiz 2.0 litrelik 190 hp’lik benzinli TSI’dan elde ediliyor.

Bu konsepti görünce insan acaba demekten kendini alamıyor. Daha uygun fiyatlı bir Amarok’a kimse hayır demez.

Yorumlar

yorum

VİDEO: SKODA PICK-UP YENİDEN Mİ DOĞUYOR?

About The Author
- Hobisi mesleği oldu. Diş Hekimliği okurken, otomobil hastalığına yenik düştü ve Car dergisi ile yayın hayatına merhaba dedi. Otohaber, Tuning Türkiye, Top Gear, Evo derken 15 yıl sonunda kendi dergisinin sahibi oldu. Benzin Magazin'in yanında Autocar Türkiye'nin de Yayın Yönetmenliği görevini sürdürmektedir. Hafta sonları yarışmaya özen gösteren, günlük hayatında motosikletten inmeyen Burak, otomobilden geriye kalan zamanlarını ikizleriyle geçirir.