Mercedes Benz E Sınfı’nın üstsüz karoserli versiyonu Cabriolet tanıtıldı.

Gerek tasarımı, gerek kullanılan malzemelerin ve işçiliğin kalitesi gerekse teknolojik donanımlarıyla E Sınıfı Cabriolet S Sınıfından rol çalacak gibi. Kumaş tavanlı E Sınıfı Cabriolet’te tamamen elektrikli açılan kumaş tavan yer alıyor.  Bir kaç katmanın üst üste birleştirilmesiyle oluşan tentenin, ses ve ısı izolasyonu konusunda son derece başarılı olacağı iddia ediliyor. 20 saniyede açılan veya kapanan kumaş tavan 50 km/s hıza kadar çalıştırılabiliyor. Tenteyi kırmızı, siyah, kahverengi ya da lacivert renklerde de tercih edebiliyorsunuz.

Sedan kardeşiyle kıyaslandığında Cabriolet’in yere 15 mm daha yakın olduğunu görüyoruz. Selefine göre boyutları daha uzun, daha geniş ve daha yüksek. Aks mesafesi de daha uzun ve iz genişliği de arttırılmış. 3 Litrelik çift turbo beslemeli V6 ile tanıtılan E Sınıfı Cabriolet için ülkemizde en azından 2 litrelik bir motoru bulunması lazım ki fiyatı da S Sınıfı seviyelerine çıkmasın. 25 Yıllık model tarihinde ilk kez dört tekerlekten çekiş seçeneğine sahip olan E Sınıfı Cabriolet’in diğer motor seçenekleri Cenevre’de tanıtılacak. Fiyatları için de bir iki şey söylerler belkli.

Yorumlar

yorum

S SINIFI’NA GEREK KALMADI

About The Author
- Daha anaokuluna gitmesinin fikri bile ortada yokken Ford'un F'si, Mercedes'in M'si diye diye dört yaşında okuma yazmayı öğrendi. Oyuncak arabalarını tornavidaya değirmeden oynamayan bir çocuk olunca okuduğu üniversiteyi de oto sanayiye en yakınını seçerek İşletme okudu. Okul bitince ne yapsam ne etsem derken Burak Ertem gibi Car dergisinde soluğu aldı. Yollarıysa Autocar dergisinde Test Editörlüğü yaparken kesişti ve Benzin Magazin'in üvey ağabeyi olarak karşınızda.