RESMEN TANITILDI: FERRARI F8 TRIBUTO

Yalnızca bir kaç saat önce tam detaylarını bilmediğimiz ve 488 GTB’nin yerini almasını beklediğimiz model tanıtıldı! İşte karşınızda Ferrari F8 Tributo..

Biraz eskiye gidelim. 2015 yılında 458 Italia’nın yerini alan 488 GTB ve 2019, 488 GTB’nin yerini alan F8 Tributo. İtalyan markanın en güçlü V8’ine sahip model, tarzıyla da atası 308 GTB’ye atıfta bulunur cinsten.

Kaputun Altındaki Sürprizler Neler?

3.9 litre çift turbolu V8, 720 beygir güç ve 770 Nm tork değeriyle markanın logosunun hakkını veriyor. Bu verilerle Pista’ya yetişen ve GTB’nin de 50 beygir üzerinde olan F8 Tributo, 0’dan 100 km’ye çıkabilmek için yalnızca 2.9 saniyeye ihtiyaç duyuyor. 50 beygir gücünün fazlasıyla da GTB’den 0-100 km/s hızlanma konusunda 0.1 sn. daha iyi bir skor elde etmiş oluyor. Yerini aldığı modele göre son süratte de 10 km/s daha fazlasını sunarak 340 km/s hıza ulaşabiliyor. 0-200 km/s hızlanması için de F8 yalnızca 7.8 saniyeye ihtiyaç duyuyor.

40 kilogram zayıflayarak 1.330 kilograma ulaşan F8 Tributo, bu ağırlığı tüm hafif parça opsiyonlarını üzerinde bulundurduğunda yakalayabiliyor.

Heyecanımızı bir kenara şimdilik bırakarak biraz da otomobilin aerodinamisinden bahsetmek istiyoruz. Selefi kabul edilen 488 GTB’ye göre %10 daha aerodinamik tasarlanan F8, hem atası kabul edeceğimiz 308 GTB’ye hem de F40’a atıfta bulunan tasarımıyla oldukça keskin ve bir o kadar da genlerine bağlı bir süper sporcu olmuş diyebiliriz.

Panjurlu motor kapağı detaylarından, keskin hatlara, çift turbodan V8’e derken tüm bunların yanında her ne kadar pek bir önemi olmayan kabin tasarımını da anlatmadan geçmek istemiyoruz. Yuvarlak hava menfezleri ve yeni direksiyon simidi tasarımı ilk göze çarpan detaylar olurken, yolcu koltuğunun önünde yer alan 7 inçlik ekranla birlikte güncellenen kontrol butonları da diğer yenilenmiş detaylardan.

Cenevre’ye sayılı günler kala tanıtılan F8 Tributo, daha şimdiden bizleri çok heyecanlandırdı. Daha fazla heyecanlanmamız için ise haftaya perşembe gününü beklememiz gerekiyor. Takipte kalın!

Yorumlar

yorum

RESMEN TANITILDI: FERRARI F8 TRIBUTO

About The Author
- Daha küçük yaşlarında otomobillerin reklamlarıyla başlayan, logoları ezberleyerek devam eden serüveni, ayakları pedallara yetiştiği sıralar direksiyon başına geçmesiyle bir tutku haline dönüştü. Onlarca test yazısı okudu, fırsat bulduğu her otomobilin direksiyonuna geçti, deneyimleme şansını buldu. Hali hazırda Piri Reis Üniversitesi Uluslararası Lojistik ve Taşımacılık bölümü öğrencisi olan Doğan, Benzin Magazin ailesiyle tanışarak otomobillerle daha iç içe olmak ve kendini otomobiller konusunda geliştirmek için uzun yıllar Benzin Magazin ailesine ve sevenlerine faydalı olmayı amaçlıyor.