Volvo’dan ayrı bir marka olarak konumlanan Polestar, ilk modeli 1 için konfigürasyon sayfasını aktive etti

Concept Coupe’den esnlenerek ortaya çıkan 1, Polestar markasının ilk modeli. Plug-in hibrit olarak üretilen Polestar 1, üreticisinin web sitesinde konfigürasyona açıldı.

Amerika’da 155 bin dolardan başlayan fiyat etiketiyle çıkan İsviçreli top model 6 farklı renk seçeneğiyle Çin’de üretilecek. Uzay, Kar, Geceyarısı, Osmium, mat Osmium ve Magnezyum renklerle satılacak otomobilde detaylar krom ya da parlak siyah olarak seçilebiliyor. Hafif alaşım jantlar da yine mat siyah, parlak siyah ya da elmas kesim olarak seçilebiliyor.

Kabin için de seçenekler mevcut. Kömür ve kömür/bakır renkli koltukların her ikisi de altın renkli emniyet kemerleriyle geliyor.

Konfigürasyonda üçünü bölüm ise teknik detayları barındırıyor. Arka akstaki iki elektrik motoru ve marş jeneratörü güçlerini toplam gücü 34 kWh olan iki bataryadan alıyor. Bu da sadece elektrik gücüyle 150 km’lik bir menzil için yeterli oluyor. Polestar, bu rakamın şu anda pazardaki tüm plug-in hibrit modellerden daha başarılı olduğunu iddia ediyor.

Aracın içten yanmalı güç ünitesiyse 2.0 litrelik hem süperşarj hem de turbo ile desteklenen T8 Drive-E motoru. Bu sayede tüm sistemden 600 bg güç ve 1000 Nm tork elde ediliyor. Önde çift salıncak, arkada çok noktadan bağımsız süspansiyon ve Ohlins amortisörler tüm Polestar 1’lerde standart olarak geliyor

Karbonfiber ve çelik karışımı gövdeye sahip Polestar 1’de Akebono imzalı 6 pistonlu kaliperler yer alıyor. Lastik ebatlarıysa önde 275/30 R21, arkada 295/30 R21.

Siteden yaptığınız konfigürasyonu onaylamak ve Polestar 1’inizi üretim sırasına almak için 2500 Dolar ya da 2500 Euro kapora vermeniz gerekiyor. Polestar, teslimat süresi konusundaysa garanti vermiyor.

Yorumlar

yorum

POLESTAR 1 KAÇ PARAYA ÇIKTI?

About The Author
- Hobisi mesleği oldu. Diş Hekimliği okurken, otomobil hastalığına yenik düştü ve Car dergisi ile yayın hayatına merhaba dedi. Otohaber, Tuning Türkiye, Top Gear, Evo derken 15 yıl sonunda kendi dergisinin sahibi oldu. Benzin Magazin'in yanında Autocar Türkiye'nin de Yayın Yönetmenliği görevini sürdürmektedir. Hafta sonları yarışmaya özen gösteren, günlük hayatında motosikletten inmeyen Burak, otomobilden geriye kalan zamanlarını ikizleriyle geçirir.