PASSAT GİBİ POLO ÜRETİMİ DE BİTİYOR MU?

Volkswagen Passat üretimini bitiriyor. Peki elektrikli ID.2 ile birlikte Polo da tarihe karışacak mı?

Volkswagen 2025 yılından itibaren yılda 1 milyon adetten fazla elektrikli otomobil satmayı hedefliyor ve tabi bunların çoğu Avrupa kıtasında satılacak. Peki bu durum Passat gibi Alman markanın en köklü modellerinden biri olan Polo’nun da sonu mu olacak?

Volkswagen Polo’yu 1975 yılından beri üretiyor. Tıpkı Golf gibi. Ve Polo Avrupa’nın en çok satan 10 modelinin içinde yer alıyor. Fakat pazarın şartları değişiyor ve şehir içi kullanımı için elektrikli otomobiller daha ciddi bir çözüm haline geliyor.

Volkswagen’in iki elektrikli modeli de yolda ve mümkün olan en uygun fiyatla satılması hedefleniyor. İçeriden kaynaklar, VW grubunun bu işi ID.1 ve ID.2’de lityum-demir-fosfat karışımı bir batarya ile çözeceğini sızdırmıştı.

Polo’nun yerini alacak ID.2 2023 yılında satışa çıkacak ve 20 bin Euro’dan aşağı bir fiyat etiketine sahip olacak. Şu an satışta olan ID.3 ile benzer özelliklere sahip olacak olan ID.2 fiyat açısından da oldukça ilgi çekici olacak.

Ciddi rakiplerinden biri olan Peugeot 208 de benzinli versiyonun yanında tam elektrikli olarak da satılıyor ve elektrikliye ilgi oldukça yüksek. Peugeot, yeni nesil 208’de güçlü GTI modellerini de üretmiyor, güçlü model isteyenleri elektrikli versiyona yönlendiriyor. Zira Renault Zoe de oldukça iyi satılıyor. Peki Volkswagen niye yapmasın? Güç isteyene 2000 Euro daha verip GTI satmak yerine 200 HP’lik ID.2’ye yöneltmesin?

Kaynaklarımız öyle söylüyor, bize de yazmak düşüyor.

Yorumlar

yorum

PASSAT GİBİ POLO ÜRETİMİ DE BİTİYOR MU?

About The Author
- Hobisi mesleği oldu. Diş Hekimliği okurken, otomobil hastalığına yenik düştü ve Car dergisi ile yayın hayatına merhaba dedi. Otohaber, Tuning Türkiye, Top Gear, Evo derken 15 yıl sonunda kendi dergisinin sahibi oldu. Benzin Magazin'in yanında Autocar Türkiye'nin de Yayın Yönetmenliği görevini sürdürmektedir. Hafta sonları yarışmaya özen gösteren, günlük hayatında motosikletten inmeyen Burak, otomobilden geriye kalan zamanlarını ikizleriyle geçirir.