Mercedes-AMG’DE ŞARJLI DÖNEM BAŞLIYOR

Mercedes-AMG’nin Ar-Ge patronu Ola Kallenius yaptığı açıklamalarda spor otomobil üreticisinin hibrit ve elektrikli otomobillerle karşımıza çıkacağının haberini verdi

Hatırlarsanız Mercedes-Benz, daha önce de elektrikli bir otomobil üretmişti. SLS AMG’nin elektrikli versiyonu performans olarak büyük rakamlar vaat etse de menzil sorunundan dolayı yeterli satışa ulaşamadı ki zaten 200 adet üretilmişti. Yeni EQ markası altında çıkacak AMG modeller bu durumu değiştirecek ve müşteriler markanın namına yakışır rakamlarla yüzde yüz elektrikli performans otomobillerini kullanabilecekler. Ama ne yazık ki bunu ne zaman yapabilecekleriyle ilgili henüz bir bilgimiz yok.

Hibritler konusunda da Mercedes-AMG çekinik davranmıştı. Özellikle elektrik sisteminin otomobile katacağı ağırlıklar düşünüldüğünde bu adımı atmaktan çekindiler. Ama Ola Kallenius’a kulak verdiğimizde “Elektrikli sürüş, eninde sonunda otomobillerimizde yer alacaktır.” sözleri bizi tatmin etmeye yeterli oldu.

Mercedes-AMG’nin ilk hibrit otomobili bu yıl içinde tanıtılmasını beklediğimiz Project-One ismini verdikleri hiper otomobil. Dört tekerlekten çekişli otomobilin ön aksı elektrik gücüyle hareket edecek ve doğrudan Formula 1 tekonolojisi kullanılacak. Bu sayede daha önce hiç bir seri-üretim otomobilde görmediğimiz elektrik gücü ve kinetik enerji geri kazanımına sahip olacak.

Yorumlar

yorum

Mercedes-AMG’DE ŞARJLI DÖNEM BAŞLIYOR

About The Author
- Daha anaokuluna gitmesinin fikri bile ortada yokken Ford'un F'si, Mercedes'in M'si diye diye dört yaşında okuma yazmayı öğrendi. Oyuncak arabalarını tornavidaya değirmeden oynamayan bir çocuk olunca okuduğu üniversiteyi de oto sanayiye en yakınını seçerek İşletme okudu. Okul bitince ne yapsam ne etsem derken Burak Ertem gibi Car dergisinde soluğu aldı. Yollarıysa Autocar dergisinde Test Editörlüğü yaparken kesişti ve Benzin Magazin'in üvey ağabeyi olarak karşınızda.