Lamborghini merakla beklenen SUV modeli Urus’u tanıttı.

V12 Motorlu efsanevi LM002’den sonra yeniden çok yönlü araç girişimine giden Lamborghini bu kez çok daha başarılı olacak gibi görünüyor. 650 hp üreten 4 litrelik çift turbo beslemeli V8 motora sahip Urus 0’dan 100 km/s hıza 3.6 saniyede ulaşabiliyor. SUV’un son hızıysa 305 km/s.

 

Bu verilerin mümkün olmasında tork konvertörüne sahip sekiz ileri otomatik şanzıman önemli rol oynuyor. Akıllı dört tekerlekten çekiş sistemi normal şartlarda gücün %40’ını aktarırken duruma göre %70’ini öne ya da %87’sini arka tekerlere gönderebiliyor.

Otomobilde aynı zamanda Aventador S modelinde de gördüğümüz arka tekerlekten yönlendirme sistemi bulunuyor. Bu sistem düşük hızlarda manevra kabiliyetini artırırken yüksek hızlarda da sürüşün stabil kalmasını sağlıyor.

Sadece asfalt üzerinde değil, çeşitli zemin ve koşullarda da otomobilin sağlıklı bir şekilde ilerlemesi için altı farklı sürüş modu bulunuyor. Strada (uzun ve konforlu sürüşler için), Sport, Corsa (Yarış), Neve (Kar), Terra (off-road) ve Sabbia (Kum) modlarının haricinde kişiselleştirilebilir Ego modu da yer alıyor.

Boyutlarına gelecek olursak 5.112 milimetrelik uzunluğuyla Mercedes GLE Coupe’den daha büyük olduğunu görüyoruz.Yine 2016 mm’lik genişliği de daha fazla. Bununla birlikte 3003 milimetrelik aks mesafesi uzunluğu da çoğu rakiplerinden daha fazla. Otomobilin ağırlıysa 2.200 kilogram olarak belirtilmiş. 616 litrelik bagaj hacminin de Lamborghini için ne kadar sıradışı olduğunu siz de düşünüyorsunuzdur.

Lamborghini Urus ABD’de 200.000 Dolarlık, Avrupa’daysa 171.000 Euroluk fiyat etiketiyle satışa sunuldu. Müşterilerin otomobillerine 2018’in ilkbaharında kavuşacakları belirtiliyor.

Yorumlar

yorum

LAMBORGHINI’DEN 650 HP’LİK SUV

| Haber, Lamborghini |
About The Author
- Daha anaokuluna gitmesinin fikri bile ortada yokken Ford'un F'si, Mercedes'in M'si diye diye dört yaşında okuma yazmayı öğrendi. Oyuncak arabalarını tornavidaya değirmeden oynamayan bir çocuk olunca okuduğu üniversiteyi de oto sanayiye en yakınını seçerek İşletme okudu. Okul bitince ne yapsam ne etsem derken Burak Ertem gibi Car dergisinde soluğu aldı. Yollarıysa Autocar dergisinde Test Editörlüğü yaparken kesişti ve Benzin Magazin'in üvey ağabeyi olarak karşınızda.