McLaren’in kuralları bozan P1 modelini tanıtmasının üzerinden beş yıl geçti. Şimdi de Ultimate Seri’sinin ikinci üyesini Grand Prix takımının efsane pilotunun adına çıkarıyorlar: Ayrton Senna.

Geçtiğimiz günlerde Londra’da özel bir davet ile tanıtılan 800 bg’lik Senna, Woking çalışanlarının tabiriyle markanın şimdiye kadarki en acımasız tasarımı. Benzersiz görünen Senna’daki en benzersiz özellikler, gözyaşı damlası şeklindeki tasarımı, aktif aerodinamik öğeleri, dev arka kanadı, bir çift ön tampon altı, egzotik çamurlukları, hava girişleri ve şeffaf kapı penceresi.

Ultimate Series bölümünün patronu Andy Palmer’a göre, mühendisler ve tasarım ekibi Senna ile iki yıl uğraşmışlar. Artık McLaren’de vazgeçilmez hale gelen karbonfiber şasi ve panellerin kompakt V8 twin-turbo makine, birbirinden bağımsız çalışan benzersiz süspansiyon ve elektrohidrolik direksiyon kutusunun adaptasyonu için çalışılan koskoca iki yıl…

Sonuç: Kuru ağırlığı tam 1198 kg olan (Mevcut 720S’ten 220 kg daha hafif) ve yüzde 9 daha güçlü 4.0 litrelik bir V8’e sahip olan bir otomobil. Bu rakamların anlamıysa ton başına 660 bg’lik bir güç/ağırlık oranı. Herhalde, fabrikanın, pistte şimdiye kadar üretilmiş olan en hızlı McLaren iddiasına çok şaşırmamalı, değil mi?

Resmi rakamlar Ocak ayından önce açıklanmayacak, ama yine de tahmin edelim. Senna’dan 2.5 saniye civarında bir 0-100 km/s hızlanma ve 320 km/s üzerinde bir maksimum hız değeri bekliyoruz.

Senna’yı canlı olarak Mart ayındaki Cenevre fuarında göreceğiz. Üretim ise gelecek yaz başlayacak ve üretilecek 500 otomobilden ilk teslimatlar 2018 bitmeden gerçekleşecek. Eğer konfirme edilmiş bir siparişiniz yoksa geç kaldınız, çünkü tüm Senna’lar satıldı bile.

Yorumlar

yorum

F1’İN VELİAHTI: MCLAREN SENNA

| Haber, Son Durum, Yeni |
About The Author
- Hobisi mesleği oldu. Diş Hekimliği okurken, otomobil hastalığına yenik düştü ve Car dergisi ile yayın hayatına merhaba dedi. Otohaber, Tuning Türkiye, Top Gear, Evo derken 15 yıl sonunda kendi dergisinin sahibi oldu. Benzin Magazin'in yanında Autocar Türkiye'nin de Yayın Yönetmenliği görevini sürdürmektedir. Hafta sonları yarışmaya özen gösteren, günlük hayatında motosikletten inmeyen Burak, otomobilden geriye kalan zamanlarını ikizleriyle geçirir.