KÜÇÜK MAZDA3 GÜNCELLENDİ: MAZDA2

“Kodo” tasarım diliyle birkaç yıldır dikkat çeken Mazda’ların en küçüğü Mazda2, makyajlandı. Görüntüden ziyade donanım kalemi “oldukça” yükseltilen küçük Japon bakalım nasıl olmuş?

Yapılan bu makyajla birlikte memleketi Japonya’da da artık Mazda2 ismiyle anılacak olan model, makyaj öncesinde burada “Demio” ismiyle satılıyordu. 4. jenerasyonuyla yaklaşık 5 yıldır piyasada varlığını koruyan fakat ülkemize uğramayan Mazda2, zaten şık bir model olduğundan tasarım anlamında fazla bir değişikliğe uğramadı.

Yenilikler Neler?

Yeni model yukarıda da bahsettiğimiz gibi tasarımsal anlamda çok çok farklı değil. Dikkatsiz gözlerin uzaktan “Mazda3” diyeceği bu şık süper mini, ağabeyinden bazı tasarım detaylarını da almış görünüyor.

Özellikle kabininde yeni ön koltuklarıyla daha iyi bir kabin sunan Mazda2, asıl olarak teknolojisiyle öne çıkıyor. Adaptif LED farlar, 360 derece kamera sistemi, trafik işareti algılama sistemi, şeritte tutma sistemi, radar seyir kontrolü, ısıtmalı direksiyon, 6 farklı yöne ayarlanabilen sürücü koltuğu gibi bir dizi donanım Mazda2’de artık yer alacak. Elden geçirilen süspansiyon sistemi ile daha rafine bir sürüş sunacak olan makyajlı Mazda2, ayrıca alt yapı güncellemeleri ile konforunu da artırmış.

Motor Seçenekleri Neler?

Önden çekişli olan Mazda2, 75 ve 90 beygirlik 1.5 litrelik motor ile sunuluyor. SkyActiv teknolojili atmosferik ünitelerin ikisi de standart olarak “6” ileri manuel şanzımanla sunulurken, opsiyonel olarak 6 ileri otomatik şanzımanla da tercih edilebiliyor. Ayrıca model, memleketinde 1.8 litrelik dizel ve dört tekerlekten çekiş sistemiyle de alınabiliyor. Fakat belirttiğimiz gibi bu versiyon JDM.

Yeni Mazda2 12 Eylül’de satışa sunulacak fakat Avrupa’ya 2020 başlarında gelecek.

Yorumlar

yorum

KÜÇÜK MAZDA3 GÜNCELLENDİ: MAZDA2

About The Author
- Daha küçük yaşlarında otomobillerin reklamlarıyla başlayan, logoları ezberleyerek devam eden serüveni, ayakları pedallara yetiştiği sıralar direksiyon başına geçmesiyle bir tutku haline dönüştü. Onlarca test yazısı okudu, fırsat bulduğu her otomobilin direksiyonuna geçti, deneyimleme şansını buldu. Hali hazırda Piri Reis Üniversitesi Uluslararası Lojistik ve Taşımacılık bölümü öğrencisi olan Doğan, Benzin Magazin ailesiyle tanışarak otomobillerle daha iç içe olmak ve kendini otomobiller konusunda geliştirmek için uzun yıllar Benzin Magazin ailesine ve sevenlerine faydalı olmayı amaçlıyor.