Skoda, VW Polo ve Seat Ibiza karşısına nihayet daha rekabetçi bir Fabia ile çıkıyor

Skoda, B segmentindeki temsilcisi Fabia’nın yeni neslini tanıttı. Skoda’dan beklenen, segment içerisinde en geniş otomobil olan Fabia, konfor, donanım, güvenlik ve elektronik olarak artık çok daha iddialı.

Modüler MQB-A0 platform alt yapısıyla üretilen 22 yılda 4.5 milyondan
daha fazla satan Fabia, Octavia’nın ardından en çok üretilen Skoda modeli.

Yeni Fabia, büyüyen boyutlarıyla şu ana kadar üretilen en büyük Fabia. 4108 mm uzunluğu ile ilk kez dört metre sınırını aştı. Mevcut nesle göre 111 mm daha uzun olan aracın aks aralığıysa 94 mm artarak, özellikle ikinci sıra yolcular için hiç olmadı kadar geniş bir diz mesafesi sunuyor. Fabia’nın bagajı da 50 litre büyüyerek 380 litreye ulaştı.

Skoda, Fabia modelini geliştirirken aracı daha sessiz ve akıcı hale getirmek için kapsamlı aerodinami çalışmaları da gerçekleştirdi. Aerodinamik olarak optimize edilen jantlar ve ön tamponun altında aktif olarak ayarlanan soğutma panjurlarıyla 0.28 rüzgar direnci kat sayısına ulaştı. Akıllı soğutma panjurları, 120 km/s hızda giderken yakıt tüketimini 100 kilometre başına 0.2 litre düşürdü.

Kabinde, özellikle 9 inç büyüklüğünde alınabilen multimedya ekranı en ciddi yeniliklerden. Bunun yanında Fabia’nın göstergeleri de artık dijital olarak alınabiliyor, hem de 10.25 inç ve beş temalı olarak.

Vites kulakçıklı olarak alınabilen yeni direksiyon simidiyle de dikkat çeken yeni Fabia’da daha üst segmentlerde bulunan ısıtmalı ön cam ve ısıtmalı direksiyon gibi donanımlar da mevcut. Ayrıca, çift bölgeli Climatronic klima ile konsolun arkasına yerleştirilen hava kanallarıyla birlikte arkadaki yolcular için de konfor artırıldı.
Skoda, her zaman olduğu Simply Clever çözümleriyle de pratikliği artırıyor. Otomobil, beşi tamamen yeni ve sekizi ilk kez Fabia’da olmak üzere 43 akılcı çözüm sunuyor. Bir Skoda klasiği olan yakıt depo kapağındaki lastik derinlik ölçerli buz kazıyıcı, A sütununda otopark bileti tutucu, sürücü kapısının içerisinde şemsiye gibi detayların yanı sıra orta konsolda kredi kartı veya otopark bileti için bir klips, kalem tutması için bir elastik bant yer alıyor. Ön koltukların arasında yer alan çıkarılabilir bardaklık ise daha fazla esneklik sağlarken şanzıman tünelinin üzerindeki alan arkadaki yolcular için küçük eşyalar için saklama gözü olarak kullanılabiliyor. Bagajda esnek ve katlanan bölmeler, opsiyonel panoramik tavan için katlanabilir güneş vizörü, akıllı telefon saklama gözleri, iç dikiz aynasında USB-C girişleri kullanışlılığı artıran özelliklerden birkaçı.

Fabia, Evo nesil beş motor seçeneğiyle geliyor. 3 silindirli 1.0 litre motorlar, 65, 80, 95 ve 110 HP güçlerinde tercih edilebilecek. 1.5 litrelik dört silindirli motor ise 150 PS güç ve 250 Nm torka sahip. Aynı zamanda opsiyonel 50 litrelik yakıt deposuyla alınabilecek ve bu sayede WLTP çevrimine göre 900 kilometreden daha fazla menzil kat edebilecek.

Yorumlar

yorum

İŞTE YENİ SKODA FABIA

About The Author
- Hobisi mesleği oldu. Diş Hekimliği okurken, otomobil hastalığına yenik düştü ve Car dergisi ile yayın hayatına merhaba dedi. Otohaber, Tuning Türkiye, Top Gear, Evo derken 15 yıl sonunda kendi dergisinin sahibi oldu. Benzin Magazin'in yanında Autocar Türkiye'nin de Yayın Yönetmenliği görevini sürdürmektedir. Hafta sonları yarışmaya özen gösteren, günlük hayatında motosikletten inmeyen Burak, otomobilden geriye kalan zamanlarını ikizleriyle geçirir.