FCA’NIN 800 MİLYON DOLARLIK HİLESİ

Çevrecilik konusunda VW Grubu’nun izinden giden Fiat Chrysler Grubu’nun ödeyeceği ceza belli oldu

Yakın geçmişte VW Grubu’nun sebep olduğu Dieselgate skandalını hepimiz biliyoruz. Daha sonra dünyanın dört bir yanından üreticilerin emisyon testlerinden “yırtmak” için başvurduğu yöntemler birer birer ortaya çıktı. Şimdi sıra FCA Grubuna geldi.

Uzun bir süredir ABD Adalet Bakanlığıyla ceza pazarlığı yapan FCA’nın, 3 Litrelik EcoDiesel V6 motora sahip Dodge Ram ve Jeep Cherokee modellerinde illegal yanıltıcı yazılım tespit edilmesi sonucu cebinden yaklaşık 800 Milyon Dolar çıkacağı belli oldu.

Karar gereği cezasının nispeten hafifletilmesi için ABD’deki 100.000’den fazla dizel aracı geri çağırıp yazılımını düzeltmesi gereken FCA 305 Milyon Dolar da kamu cezası ödeyecek.  Geri çağırma programının maliyetinin 185 Milyon Dolar olması beklenirken emisyonları düşürmek için yapılacak onarımların maliyetinin de 19 Milyon Dolar civarında olması bekleniyor.

Aynı zamanda yanıltıcılı otomobilleri kullanan ve kullanmış olan tüketiciler dilerlerse tazminat olarak aylık 2.800 Dolarlık alabilecek.

Yorumlar

yorum

FCA’NIN 800 MİLYON DOLARLIK HİLESİ

| Dodge, Fiat, Haber, Jeep, Markalar |
About The Author
- Daha anaokuluna gitmesinin fikri bile ortada yokken Ford'un F'si, Mercedes'in M'si diye diye dört yaşında okuma yazmayı öğrendi. Oyuncak arabalarını tornavidaya değirmeden oynamayan bir çocuk olunca okuduğu üniversiteyi de oto sanayiye en yakınını seçerek İşletme okudu. Okul bitince ne yapsam ne etsem derken Burak Ertem gibi Car dergisinde soluğu aldı. Yollarıysa Autocar dergisinde Test Editörlüğü yaparken kesişti ve Benzin Magazin'in üvey ağabeyi olarak karşınızda.