FCA YATIRIMCILARI İTALYANLARI İSTEMİYOR

Fiat Chrysler Automobiles’in hissedarlarından ADW Capital Management, geçtiğimiz günlerde grubun geleceğinde İtalyanların yerinin sallantıda olduğunu işaret edecek açıklamalarda bulundu

Her ne kadar grubun en büyük 100 hissedarından biri olmasa da uzun süredir hissesi bulunan ADW’nin yaptığı bu açıklama Yönetim Kurulu’na Avrupa’lıların istenmediği konusunda baskıların yapıldığını onaylar nitelikte oldu. Yayınladıkları bir basın bülteninde “Fiat markasının duygusal ve tarihsel öneminin” farkında olduklarını, ancak “en mantıklı ilerleme şekli satmak ya da farklı bir grupla iş birliği yapmak” olacağını söylediler. Detaya inecek olursak, hissedarlar “Şu an FCA şemsiyesi altında yer alan varlıklar stratejik ya endüstriyel bir açıdan mantıklı görünmüyor.” açıklamasını yaptılar.

Özellikle Maserati ve Alfa Romeo’nun gruptaki yerinin küçümsendiğini düşünen ADW üst düzey yetkilileri bu iki markayı elden çıkarmak istediklerinde “Potansiyeli gören pek çok OEM’in (Orjinal ürün üreticisi) pazarlık için kapılarında kuyruk olacağını” iddia ettiler.

Son olarak finansal konulara dikkat çeken firma, hissedarların grubun sağlamlığına ve büyümesine güvendiklerini, ancak finansal açıdan bakıldığında Fiat gibi düşük performanslı markalarının önlerine zaman zaman engel çıkardığını söyledi.

Şirketin Portfolyo Yöneticisi Adam D. Wyden ise General Motors ya da Ford ile bir birleşme yapılmasını savundu. “Her ne kadar muhteşem Sergio (Marchionne) farklı bir OEM ile birleşme konusunda aşırı istekliydi, ama 2015 pazar koşulları için çok erkendi. Biz hocamızı özlüyor olsak da takımımız mükemmeliyet için son 14 yılda çok çalıştı. Şimdi kaybettiğimiz patronumuzu onurlandırmak için agresif oynamalıyız.” şeklinde konuştu. Hatırlarsanız bir dönem grubun adı Hyundai ile anılıyordu.

Bu tarz açıklamalar yapan “küçük” hissedar şirket aynı basın açıklamasında şirketin adının JeepRAM olarak değişmesini istediklerini de belirttiler.

Yorumlar

yorum

FCA YATIRIMCILARI İTALYANLARI İSTEMİYOR

| Alfa Romeo, Dodge, Ferrari, Fiat, Haber, Jeep |
About The Author
- Daha anaokuluna gitmesinin fikri bile ortada yokken Ford'un F'si, Mercedes'in M'si diye diye dört yaşında okuma yazmayı öğrendi. Oyuncak arabalarını tornavidaya değirmeden oynamayan bir çocuk olunca okuduğu üniversiteyi de oto sanayiye en yakınını seçerek İşletme okudu. Okul bitince ne yapsam ne etsem derken Burak Ertem gibi Car dergisinde soluğu aldı. Yollarıysa Autocar dergisinde Test Editörlüğü yaparken kesişti ve Benzin Magazin'in üvey ağabeyi olarak karşınızda.