ECOSPORT TÜRKİYE’DE SATIŞA SUNULDU

Ford SUV ailesinin en yeni üyesi EcoSport, Türkiye’de iki farklı motor seçeneğiyle 117.000 TL’den başlayan fiyatlarla satışa sunuldu. 

Ford’un Türkiye’deki SUV ailesinin en yeni üyesi Yeni Ford EcoSport, sportif tasarım detaylarını barındıran ST-Line donanımı ile Mart ayı itibarıyla Türkiye yollarına adım attı. Yeni Ford EcoSport, afacan tasarımı ve kişiselleştirme seçeneklerinin yanında sunduğu teknolojik özellikler ve eğlenceli karakteriyle segmentinde benzer özelliklere sahip rakiplerinden bir adım öne çıkan bir model olma konusunda iddiasını gösteriyor.

Yeni Ford EcoSport, müşterilerine daha fazla fonksiyonellik ve çok yönlülük ve daha rafine bir stil sunarken, Ford SYNC 3 araç içi bilgi ve eğlence sistemi, Hız Kontrol Sistemi ve Ayarlanabilir Hız Sınırlandırıcı, ayrıca Geri Görüş Kamerası gibi sürücü destek teknolojilerini de içeriyor. Yeni Ford EcoSport, 12 iddialı renk seçeneğinin yanı sıra, kullanıcı odaklı iç mekanında 8 inç dokunmatik ekran, ısıtmalı direksiyon ve ayarlanabilir bagaj bölmesi gibi akıllı saklama çözümleriyle karşımıza çıkıyor.

Tasarım olarak baktığımızda Yeni Ford EcoSport, Ford SUV tarzını yansıtan, Kuga ve Edge modellerinde de görülen cesur ve dinamik stil özelliklerini içeriyor. Edge ve Kuga’dan aşina olduğumuz altıgen yapılı ön ızgara tasarımı Yeni EcoSport’ta da ilk bakışta göze çarpıyor. Ön dizaynı tamamlayan köşeli tasarımlı farlar, gündüz yanan LED farları içeriyor. Sırt çantalarının şeritlerinden esinlenilen ve maceracı bir karakteri yansıtmak üzere tasarlanan köşeli sis lambaları da öndeki profili tamamlıyor.

ST-Line donanımına özgü 18 inç koyu renkli alaşım jantlar, ST-Line işaretleri, farklı tavan rengi seçenekleri ön plana çıkıyor. İç mekandaysa deri kaplamalı, dikiş detaylı alt kısmı düz ST-Line direksiyon, geri dönüşümlü malzemelerden üretilen ekolojik süet Miko®-Dinamica şeritli dikiş detaylı parçalı deri koltuklar, deri kaplamalı el freni ve vites topuzu, ST-Line marşpiyel ve alaşımlı pedallar yer alıyor.

Yeni EcoSport’un arka tamponu ve arka far tasarımları da daha net bir görünüm sunuyor. Müşteriler Yıldırım Mavi, Yakut Kırmızı ve canlı Safari Turuncu gibi 12 cesur dış renk arasından seçim yapabilirken yeni kontrast renkli tavan seçeneğiyle araçlarını kişiselleştirebiliyor. 18 inç alaşım jant tasarımı, sağlam ve sportif karakteri tamamlıyor.

İç mekan için sunulan çeşitli akıllı saklama çözümlerinden biri olan ayarlanabilir bagaj zemini, gizli depolama sağlamak için yükseltilebiliyor ya da bagaj kapasitesini 356 litreye çıkarmak üzere alçaltılabiliyor. Bagaj zemininde kullanılan bal peteği konstrüksiyon, her gram için çelikten daha güçlü hale getirilirken 300 kg’dan fazla ağırlığı destekleyebiliyor. Bagaj demişken, yana doğru açılan bagaj kapağı farklı bir görüntü ortaya koysa da dar alanlarda zaman zaman problem yaratabiliyor. Yeni orta konsola entegre edilen katlanabilir bölme, kapı içi saklama alanları ve soğutmalı torpido gözü gibi çeşitli alanlar ile saklama bölümlerinde esneklik sağlanıyor.

Yeni Ford EcoSport, gelişmiş teknolojileri kullanarak kolay, keyifli ve güvenli bir sürüş deneyimi sunmak amacıyla Ford’un alışılagelmiş sürüş dinamiklerini ileriye taşıyor. Yeni Ford EcoSport ile sürücülerin hız limitlerinde kalmasına yardımcı olan Hız Kontrol Sistemi ile Ayarlanabilir Hız Sınırlandırıcı ve park etmeyi daha kolay hale getiren Geri Görüş Kamerası ve ön/arka park sensörleri sürüş konforunu arttırıyor.

Sürücü destek teknolojileri arasında motor torkunu ayarlayarak sürücülerin kontrolünü sürdürmesine yardımcı olmak için frenleme sağlayan Devrilme Kontrol Sistemi yer alıyor. Önde sürücü ve yolcu hava yastıkları, sürücü diz hava yastığı, göğüs kafesine ilave koruma sağlayan ve yolcuyu darbeden uzaklaştıracak şekilde tasarlanan yan hava yastıkları, yan darbelere karşı maksimum alanı koruyan perde hava yastıkları ile sürücü ve yolcuların güvenliği arttırılıyor.

Sürüş stresini ortadan kaldırıp kullanıcıların yola daha iyi konsantre olmasını sağlayan otomatik yanan farlar ve yağmur sensörlü sileceklerin yanı sıra ısıtmalı direksiyon/ön koltuk ve Elektronik Otomatik Sıcaklık Kontrolü aracın konforunu en üst düzeye çıkarıyor. Temel sürüş bilgilerine erişimi kolaylaştıran 4,2 inç renkli dijital gösterge ve soğuk sabahlarda yola daha çabuk çıkmaya yardımcı olan ısıtmalı ön cam ve elektrikli ısıtmalı katlanabilen yan aynalarla kullanıcılara daha fazla kolaylık sunuluyor.

Güvenlik ve konfor sağlayan donanımlarıyla lüks hissini yaşatan Yeni Ford EcoSport, teknolojileri ile de kullanıcıların farklı beğenilerine alternatifler sunabiliyor. Apple CarPlay  ile eşleştirilebilen Ford’un sofistike SYNC 3 iletişim ve eğlence sistemi, kullanıcılara çeşitlilik gösteren akıllı bir dünyanın kapısını açıyor. Ford SYNC3, Yeni EcoSport’un yakınlaştırma/uzaklaştırma ve kaydırma hareketleriyle kullanılabilen 8 inç renkli dokunmatik ekranıyla destekleniyor.

Yeni EcoSport’un yeni özelliklerinden bir diğeri ise bagaja monte edilmiş alçak frekans hoparlörü ve konsolun ortasındaki hoparlör dâhil 10 hoparlörden oluşan özel olarak tasarlanan B&O PLAY ses sistemi. Sistemi kontrol eden en yeni Dijital Sinyal İşleme Amfisi de Surround Ses ayarı dâhil, ekolayzer ve miksaj kabiliyetiyle mükemmel bir ses deneyimi sağlıyor.

Yeni Ford EcoSport’un, 1.5 litre TDCi dizel motor ve 1.0 EcoBoost motorlu versiyonu Mart ayında; Ford Akıllı 4×4 Çekiş (AWD) sistemiyle donatılacak ve 1.5 litre Ford EcoBlue dizel motor 125 PS versiyonu ise Mayıs ayında Türkiye’de satışa sunulacak.

Mayıs ayında Türkiye yollarına çıkacak versiyon, altı ileri vitesli manuel şanzıman ile 125 PS güç ve 300 Nm tork sağlıyor. Akıllı 4×4 Çekiş (AWD) sistemi, aracın yol yüzeyini kavramasını ölçerek ön ve arka tekerlekler arasındaki tork dağılımını 20 milisaniyeden daha kısa sürede ayarlayabiliyor. Sistem, torku dört tekerlek arasında hızlı bir şekilde dağıtırken, kaygan zeminde ekstra güvenli yol tutuş sağlıyor.

Ford’un yeni 1.5 litre EcoBlue dizel motoru, düşük CO2 emisyonunun yanı sıra daha yüksek performans sunmak üzere tasarlandı. Dört silindirli rafine motor, daha verimli yanma ve daha düşük emisyon değerleri için yeni bir tasarıma sahip. Ayrıca, daha hızlı ve kontrol edilebilir turbo tepkisi sağlamak üzere geliştirilmiş turboşarj sistemi bulunuyor. Daha düşük yakıt tüketimi sağlayan sessiz yüksek basınçlı yakıt enjeksiyon sistemi ise verimliliği bir üst boyuta taşıyor.

Ford’un 100 PS 1.5 litre TDCi dizel motoru ise önden çekişli ve yeni altı ileri vitesli manuel şanzımanıyla, 4.1 l/100 km yakıt verimliliği ve 107 g/km CO2 emisyon özellikleriyle satışa sunulacak. Sunulan seçenekler arasında Ford’un bol ödüllü 1.0 litre EcoBoost benzinli motorunun 125 PS  versiyonu 5.8 l/100 km yakıt verimliliği ve 134 g/km CO2 emisyonu, altı ileri vitesli otomatik şanzıman ve direksiyondan vites değiştirme kolaylığı sağlıyor.

Yeni Ford EcoSport, Ford Options ile  117.000TL’den başlayan tavsiye edilen anahtar teslim satış fiyatıyla Ford Yetkili Satıcıları’nda.

Yorumlar

yorum

ECOSPORT TÜRKİYE’DE SATIŞA SUNULDU

| Ford, Haber |
About The Author
- Daha anaokuluna gitmesinin fikri bile ortada yokken Ford'un F'si, Mercedes'in M'si diye diye dört yaşında okuma yazmayı öğrendi. Oyuncak arabalarını tornavidaya değirmeden oynamayan bir çocuk olunca okuduğu üniversiteyi de oto sanayiye en yakınını seçerek İşletme okudu. Okul bitince ne yapsam ne etsem derken Burak Ertem gibi Car dergisinde soluğu aldı. Yollarıysa Autocar dergisinde Test Editörlüğü yaparken kesişti ve Benzin Magazin'in üvey ağabeyi olarak karşınızda.