DUSTER’A YENİ MOTOR

Dacia, Duster modelindeki motoru Blue dCi ile revize ediyor

Dacia Duster, yeni emisyon kurallarına daha uyumlu, daha çevreci yeni nesil bir dizel motor ile donatılıyor. Blue dCi adı verilen bu motorda artık AdBlue kullanılmaya başlanacak. Egzoz gazı sıvısı olarak bilinen AdBlue sayesinde yeni nesil motora sahip Duster, 115 gramlık bir CO2 salım değerine kavuşurken yakıt tüketim değeri de 100 km’de 4.4 litreye düşecek.

AdBlue’nin yanısıra, yeni motorda hava-su oranlayıcı ve 2000 bar’lık daha yüksek basınçlı bir enjeksiyon sistemi kullanılıyor. Bununla birlikte manuel şanzımandaki vites oranları da değişiyor. Tüm bu iyileştirmeler sayesinde 0-100 km/s hızlanma değeri 1 saniye iyileşiyor. Motor gücü 5 bg artan Dacia 1.5 Blue dCi 1750 d/dak’da artı 30 Nm tork artışıyla geliyor.

 

Yeni motorlu Duster’ların satışına önümüzdeki aylarda başlanacağı duyuruldu. Ancak ülkemizde ne zaman satışa çıkar, net bir bilgimiz yok.

Yorumlar

yorum

DUSTER’A YENİ MOTOR

About The Author
- Hobisi mesleği oldu. Diş Hekimliği okurken, otomobil hastalığına yenik düştü ve Car dergisi ile yayın hayatına merhaba dedi. Otohaber, Tuning Türkiye, Top Gear, Evo derken 15 yıl sonunda kendi dergisinin sahibi oldu. Benzin Magazin'in yanında Autocar Türkiye'nin de Yayın Yönetmenliği görevini sürdürmektedir. Hafta sonları yarışmaya özen gösteren, günlük hayatında motosikletten inmeyen Burak, otomobilden geriye kalan zamanlarını ikizleriyle geçirir.