Volkswagen, T-ROC crossover’ının üstü açık modelini Frankfurt’ta sahneye çıkarmaya hazırlanıyor

Markaların crossover sevdası hız kesmeden devam ediyor. Hatta markalar modellerinin yüksek versiyonlarının farklı varyasyonlarını denemekten usanmıyorlar. Volkswagen de T-ROC Cabriolet ile yeniden kumar masasına oturuyor. Crossover Cabrio olarak nitelendireceğimiz bu sınıfta daha önce birkaç deneme olmuştu, ancak her biri de hüsranla sonuçlanmıştı. Önce Nissan Murano, ardından da Range Rover Evoque modellerinin üstü açık versiyonları pazarda şansını denemişti. Ama olmadı, T-ROC da olmayacak.

T-ROC, cabriolet versiyonunu geliştirirken gövde ve iskelet yapısında değişikliklere gitti. T-ROC Cabriolet artık 4 kapılı değil, 2 kapılı bir araç. Dolayısıyla gerekli gövde güçlendirmeleri yapılmış. Kapılar büyümüş. Tabi arka çamurluklar da. Ön ve arka lastikler arası dingil mesafesi de 37 mm uzatılmış. Şaşırmayın ama Cabriolet’in boyu da bildiğimiz T-ROC’lardan 34 mm uzun. Cabriolet çok sempatik, alır bunu dünyayı gezerim diyenler, bir kez daha düşünmeli. Çünkü T-ROC’un zaten kısıtlı olan 284 litrelik bagajı artık 161 litre!

Aracın üzeri kumaş olarak gelecek ve elektrikli olarak 9 saniyede açıldığı iddia ediliyor.

T-ROC Cabriolet’te iki motor kullanılacak. 6 ileri manuel şanzımanlı 1.0 TSI 115 HP ve 7 ileri DSG’li 1.5 TSI 150 HP.

Neyse ki Volkswagen’in biraz daha düşünmeye zamanı var. Çünkü bu otomobilin satışa çıkmasına daha var, en erken 2020 sonbaharı diyorlar. Belki yol yakınken vazgeçerler, ne dersiniz?

Yorumlar

yorum

BİR CROSSOVER CABRIO FACİASI DAHA

About The Author
- Hobisi mesleği oldu. Diş Hekimliği okurken, otomobil hastalığına yenik düştü ve Car dergisi ile yayın hayatına merhaba dedi. Otohaber, Tuning Türkiye, Top Gear, Evo derken 15 yıl sonunda kendi dergisinin sahibi oldu. Benzin Magazin'in yanında Autocar Türkiye'nin de Yayın Yönetmenliği görevini sürdürmektedir. Hafta sonları yarışmaya özen gösteren, günlük hayatında motosikletten inmeyen Burak, otomobilden geriye kalan zamanlarını ikizleriyle geçirir.