Bu Volkswagen Beetle 1964 model. Ancak sadece bir kez kullanılmış ve sadece 22 milde

Bu otomobilin kısa, ama ilginç bir hikayesi var. Portland’lı Mike Zvarich 1957 model bir beetle’a sahipmiş ve günlük kullanıyormuş. Bu görmüş olduğunuz otomobiliyse 1964 yılında, günlük kullandığı kaplumbağasına, eğer bir gün bozulur ya da kaza yaparsa diğerini kullanmaya devam ederim mantığıyla yedek olarak almış. Tabi o zamanlar bir klasik otomobil koleksiyoneri falan değilmiş. Yeni otomobilini galeriden alır almaz arkadaşının evine, kapalı garajına park etmiş. Hatta sigortasını bile yaptırmadan, trafik kaydı olmadan gece yarısı gizlice götürmüş.

Bir süre sonra kendi evine taşınmış ve Beetle’ı oraya sürmüş. Son park ettiği yer de burası olmuş. O zamana kadar iki kez yola çıkmış ve tam 22 mil yapmış. Günümüze kadar da öyle gelmiş. Garajda durduğu süre boyunca da Zvarich onu tozdan korumak amacıyla sarmış sarmalamış v orada unutmuş.

2014 yılında Zvarich ölünce eşi Pam ve kuzeni Mike arabayı garajdan çıkarmışlar. Örtüleri açınca gördüklerine şaşırmışlar. O zamana kadar sadece iki kez kullanılmış ve sıfır kondüsyonda duruyormuş.

Beetle’daki tek sorun çamurluğundaki ufak çizik. Onu da garajda takılırlarken bir arkadaşı yapmış ve o arkadaşını da bir daha garaja sokmamış.

Bu araç şu anda satışta ve 1 milyon dolar isteniyor. Zvarich zamanında bu otomobil için 1756 dolar 90 sent ödemiş. Ama şu an araç bir zaman kapsülü kıvamında ve dünyada eşi benzeri olmayan bu otomobilin üzerindeki fahiş etiket de o yüzden.

Aracı satan Spice Collector Cars, ‘Aracı garajdan çekiciyle aldık ve orijinalliğine dokunmadan çalışır hale getirdik. Silecekleri ve lastik sibop kapakları bile hiç takılmamış ve bayiden alındığı halde orijinal kutularında duruyorlar. Sİyah boyası biraz tozlu olabilir, çünkü şimdiye kadar hiç yıkanmamış, biz de yıkamadık. Bayinin çıkartması bile hala camın üzerinde.’

Yorumlar

yorum

1 MİLYON DOLARA SİZİN OLABİLİR

About The Author
- Hobisi mesleği oldu. Diş Hekimliği okurken, otomobil hastalığına yenik düştü ve Car dergisi ile yayın hayatına merhaba dedi. Otohaber, Tuning Türkiye, Top Gear, Evo derken 15 yıl sonunda kendi dergisinin sahibi oldu. Benzin Magazin'in yanında Autocar Türkiye'nin de Yayın Yönetmenliği görevini sürdürmektedir. Hafta sonları yarışmaya özen gösteren, günlük hayatında motosikletten inmeyen Burak, otomobilden geriye kalan zamanlarını ikizleriyle geçirir.