YENİ DÜZENLEME GELDİ: CEZA YİYEN DAHA ÇOK ÖDEYECEK

Yeni düzenlemeyle birlikte zorunlu trafik sigortasında prim belirleme usullerine yeni bir hüküm eklendi. Resmi gazetede yayınlanan bildiriye göre hiç ceza yememiş bir sürücü ile defalarca ceza yemiş sürücünün sigorta ödemesinde fiyat farkı yarı yarıya olacak.

Resmi Gazete’de yer alan yönetmelik değişiklik kararı ise şöyle: “4/7/2007 tarihli ve 26582 sayılı Resmî Gazete’de yayımlanan Karayolları Motorlu Araçlar Zorunlu Mali Sorumluluk Sigortasında Tarife Uygulama Esasları Hakkında Yönetmeliğin 4 üncü maddesine aşağıdaki fıkra eklenmiştir. (7) Risk değerlendirmesinde esas alınabilecek trafik kuralı ihlaller sonucu sürücülere uygulanan ceza puanları ile sürücü belgelerine el konulma süresi ve nedenleri sigorta priminin tespitinde kullanılabilir.

Bu durumda eğer hiç trafik cezanız yoksa sigortanız düşük olacak iken, ceza tutarlarınız kabarık ise hiç ceza yemeyen bir sürücüye göre %50 daha fazla trafik sigortası ödeyebilirsiniz.

Hayata geçirilen bu yeni düzenlemeyle birlikte trafik kurallarına uyma oranında da bir artış olacağı kanısındayız.

Yorumlar

yorum

YENİ DÜZENLEME GELDİ: CEZA YİYEN DAHA ÇOK ÖDEYECEK

About The Author
- Daha küçük yaşlarında otomobillerin reklamlarıyla başlayan, logoları ezberleyerek devam eden serüveni, ayakları pedallara yetiştiği sıralar direksiyon başına geçmesiyle bir tutku haline dönüştü. Onlarca test yazısı okudu, fırsat bulduğu her otomobilin direksiyonuna geçti, deneyimleme şansını buldu. Hali hazırda Piri Reis Üniversitesi Uluslararası Lojistik ve Taşımacılık bölümü öğrencisi olan Doğan, Benzin Magazin ailesiyle tanışarak otomobillerle daha iç içe olmak ve kendini otomobiller konusunda geliştirmek için uzun yıllar Benzin Magazin ailesine ve sevenlerine faydalı olmayı amaçlıyor.