Volvo SUV ailesindeki XC90 ve XC60 modellerinin küçük kardeşi olan XC40 modelini Milano’da tanıttı

Yaklaşık bir yıl önce tanıtılan 40 Serisi konseptlerinin üretime geçeceğini ve 40.1 konseptinin de XC40 olarak karşımıza çıkacağını biliyorduk. Volvo bebek SUV modelinde de ağabeylerinde de bulunan “Thor’un çekici” formlu farları ve güçlü görüntü dikkat çekiyor.

Kabinde de aynı şekilde ağabeylerinde olduğu gibi 12.3 inç boyutundaki Sensus bilgi ve eğlence sistemi yer alırken gösterge tablosunun yerindeyse 9 inçlik bir dijital ekran karşımıza çıkıyor. Volvo XC40’ın araç içi saklama alanları konusunda bir devrim niteliği taşıdığını iddia ediyor. Koltukların altlarında, kapı içlerinde bolca saklama alanlarına ve çeşitli yerlere gizlenmiş kancalara yer verirken ön koltukların arasına da çıkarılabilir bir çöp kutusu eklemeyi ihmal etmemişler. Daha önce hiç bir otomobilde görmediğimiz şekilde akıllı telefonların kablosuz şarj edilebildiği ve aynı zamanda da kablosuz olarak Apple CarPlay sistemine bağlandığı bir telefon gözü de mevcut.

Geely ile birlikte geliştirilen yepyeni CMA mimarisi üzerine inşa edilen XC40 şimdilik bu platforma sahip tek model. Ancak ilerleyen zamanlarda 40.2 konsepti de aileye eklenecek ve daha sonra elektrikli modeller de CMA platformunda üretilecek.

Güvenlik konusuna değinmiyoruz bile. Volvo’nun önleyici güvenlik sistemleri Pro Pilot Assist, City Safety, Ters Trafik Uyarısı, Yoldan Çıkma Önleme Sistemi ve Fren desteği XC40’ın donanım listesinde yerlerini almışlar.

Bugün tanıtılmış olan XC40 için Volvo vakit kaybetmeden siparişleri almaya başladı. 156 hp’lik T3, 190 hp’lik T4 ve 250 hp’lik T5 benzinli motorlara alternatif olarak 150 hp’lik D3 ve 190 hp’lik D4 seçenekleri ürün gamında yer alacak.

Ancak siparişleri şimdiden alınan XC40’lar Kasım ayında Belçika’nın Gent şehrinde üretime girecekler ve sahiplerine 2018 yılının başlarında kavuşacaklar.

Yorumlar

yorum

XC AİLESİNE KARDEŞ GELDİ

| Haber, Volvo |
About The Author
- Daha anaokuluna gitmesinin fikri bile ortada yokken Ford'un F'si, Mercedes'in M'si diye diye dört yaşında okuma yazmayı öğrendi. Oyuncak arabalarını tornavidaya değirmeden oynamayan bir çocuk olunca okuduğu üniversiteyi de oto sanayiye en yakınını seçerek İşletme okudu. Okul bitince ne yapsam ne etsem derken Burak Ertem gibi Car dergisinde soluğu aldı. Yollarıysa Autocar dergisinde Test Editörlüğü yaparken kesişti ve Benzin Magazin'in üvey ağabeyi olarak karşınızda.