Land Rover Frankfurt’ta 525 hp’lik Discover SVX modelini tanıttı.

Günden güne neler yapabileceği konusunda bizleri şaşırtan JLR’nin özel otomobiller departmanı SVO bu kez arazi konusunda dudak uçuklatan bir otomobille karşımızda. 525 hp ve 650 Nm üreten süperşarjlı 5 litrelik V8’ini bu kez sadece hız için kullanmayan SVO, Discovery SVX’in arazi kabiliyetini de arttırmış. Bu sayede Defender’ın gidişinden beri Land Rover’ın ürettiği en yetenekli otomobilin ortaya çıktığını söyleyebiliriz.

Yerden yüksekliği yeni amortisörlerle artırılan SVX’in yaklaşma ve uzaklaşma açıları da iyileştirilmiş. 275/55/20 ebatındaki Goodyear Wrangler lastiklerin standart olarak kullanıldığı otomobilde modele özgü alüminyum dövme jantlar kullanılmış. Sadece mekanik değişikliklerle yetinmeyen Land Rover mühendisleri otomobilin oldukça yetenekli Terrain Response 2 arazi sürüş destek sisteminde de ayarlamalar yapmışlar. Fakat en önemli yenilik ise hidrolik aktif viraj demirleri kullanımı olmuş. Bu sayede SVX viraj kabiliyetini geliştirirken üstün artikülasyon kabiliyetlerinden de ödün vermemiş.

Dış kısımda SVX’e özgü Tektonik Gri renk tercih edilirken önde ve arkada parlak turuncu süslemelere sahip korumalı tamponlar yer almış. Turuncu renge otomobilin iç mekanında da bolca yer verilmiş. İşin güzel yanıysa el yapımı Discovery SVX’in 2018 yılında üretimine başlanacak olması.

Yorumlar

yorum

TÜRÜNÜN İLK ÖRNEĞİ: DISCOVERY SVX

| Haber, Land Rover |
About The Author
- Daha anaokuluna gitmesinin fikri bile ortada yokken Ford'un F'si, Mercedes'in M'si diye diye dört yaşında okuma yazmayı öğrendi. Oyuncak arabalarını tornavidaya değirmeden oynamayan bir çocuk olunca okuduğu üniversiteyi de oto sanayiye en yakınını seçerek İşletme okudu. Okul bitince ne yapsam ne etsem derken Burak Ertem gibi Car dergisinde soluğu aldı. Yollarıysa Autocar dergisinde Test Editörlüğü yaparken kesişti ve Benzin Magazin'in üvey ağabeyi olarak karşınızda.