HYUNDAI VE KIA’LAR GERİ ÇAĞIRILIYOR!

Kore’li üreticiler Hyundai ve Kia, yarım milyon aracını geri çağıracak. Sebebi ise bazı araçların yangın riski yaratması.

Hangi araçları kapsıyor?

155.000 adetlik rakamı Hyundai Tucson (2011-2013) ve Kia Sportage (2011-2012) paylaşırken, 533.000’lik toplam rakamın kalan 378.000’lik büyük kısmı ise 2012-2016 Kia Soul oluşturuyor.

Sorunun Kaynağı Ne?

NHTSA’nın açıklamasına göre 1.6 litrelik atmosferik motora sahip Soul modelleri için; motor yüksek basınçlara ulaşarak motor bloğunda aşırı bir baskı yaratıyor. Baskı devam ettikçe, piston bağlantı kollarını çatlatıp yağ akıtacak ve sonucunda yangın riskinin artacağı söyleniyor. Kia bu sorunun çözümü için bir ECU yazılımı kullanıp katalizörünü değiştirecek. Böylece motorlar hasar almadan tamir edilebilecek.

Tucson ve Sportage ise, üretim aşamasında iyice yalıtılmamış yağ deposu şüphesi ile geri çağırılacak. Bu araçlar için de yangın riskinin arttığı ifade ediliyor. İki model için sorunun çözümü açıklanmamış olsa da, herkesin beklentisi parçaların değiştirilecek olması yönünde.

 

Yorumlar

yorum

HYUNDAI VE KIA’LAR GERİ ÇAĞIRILIYOR!

About The Author
- Daha küçük yaşlarında otomobillerin reklamlarıyla başlayan, logoları ezberleyerek devam eden serüveni, ayakları pedallara yetiştiği sıralar direksiyon başına geçmesiyle bir tutku haline dönüştü. Onlarca test yazısı okudu, fırsat bulduğu her otomobilin direksiyonuna geçti, deneyimleme şansını buldu. Hali hazırda Piri Reis Üniversitesi Uluslararası Lojistik ve Taşımacılık bölümü öğrencisi olan Doğan, Benzin Magazin ailesiyle tanışarak otomobillerle daha iç içe olmak ve kendini otomobiller konusunda geliştirmek için uzun yıllar Benzin Magazin ailesine ve sevenlerine faydalı olmayı amaçlıyor.