ANAHTARSIZ ÇALIŞTIRMA TEHLİKELİ Mİ?

237 model arasında yapılan testlerde, 230 adet modelin anahtarsız çalıştırma sistemi tehlike altında. Yani, hack saldırılarına açık durumda.

Kimi modelde son yıllarda sunulan, kimi modellerde ise nesiller boyu varlığını sürdüren anahtarsız çalıştırma sistemi, yapılan araştırmaya göre büyük tehlike altında. Official Home Office verilerine göre son 5 yılda otomobil hırsızlığı neredeyse %50’lik bir artışla (%48.7) yaygınlaşmış durumda. Peki sistem nasıl mı işliyor? Kablosuz anahtarların sinyallerini kopyalayabilecek ekipman ve araçlara sahip olan hırsızlar, bu yol sayesinde tıkır tıkır sistemi işletiyorlar ve kolayca otomobilleri açabiliyorlar.

Peki Kalan 7 Model Ne Durumda?

237 model arasından kalan 7 modelde ise, 4’ünün ya kilidi açılabiliyor, ya da araç çalıştırılabiliyor. Geriye kalan Jaguar ve Land Rover ortaklığındaki 3 model ise bu saldırılardan etkilenmiyor.

Almanya’da yapılan bir araştırmaya göre Ford Fiesta, VW Golf, Nissan Qashqai ve Ford focus bu saldırılara en çok uğrayan araçlar arasında. Anahtarsız çalıştırma sistemine sahip olmayan Opel Corsa bu durumdan etkilenmezken, belirttiğimiz etkilenmeyen üç model ise; Jaguar I-Pace, Land Rover Discovery ve Range Rover modelleri olarak açıklanıyor.

Markaların Tepkisi Ne Yönde?

Premium sınıfın başını çeken iki marka olan BMW ve Mercedes, yeni anahtarlarına hareket sensörleri ekleyerek, araçlar hareket halinde iken sinyal göndermelerini sağlayarak siz aracınızın yanında olmasanız da anahtarınıza gelen sinyal sayesinde hırsızlardan korunmanızı sağlıyor.

Çözüm Yolu Ne?

Yapılan açıklamalara göre şimdilik en iyi çözüm, Alman araştırmacıların dediği gibi anahtarsız sistemi kullanımın dışında devre dışı bırakmak olduğunu belirtiyorlar.

 

Yorumlar

yorum

ANAHTARSIZ ÇALIŞTIRMA TEHLİKELİ Mİ?

About The Author
- Daha küçük yaşlarında otomobillerin reklamlarıyla başlayan, logoları ezberleyerek devam eden serüveni, ayakları pedallara yetiştiği sıralar direksiyon başına geçmesiyle bir tutku haline dönüştü. Onlarca test yazısı okudu, fırsat bulduğu her otomobilin direksiyonuna geçti, deneyimleme şansını buldu. Hali hazırda Piri Reis Üniversitesi Uluslararası Lojistik ve Taşımacılık bölümü öğrencisi olan Doğan, Benzin Magazin ailesiyle tanışarak otomobillerle daha iç içe olmak ve kendini otomobiller konusunda geliştirmek için uzun yıllar Benzin Magazin ailesine ve sevenlerine faydalı olmayı amaçlıyor.