Geçtiğimiz aylarda makyajlanan Jaguar F-Type’ın 300 hp’lik dört silindirli güç üniteli versiyonu tanıtıldı.

Diğer dört silindirliler gibi Ingenium ismine sahip tek turbo beslemeli 2 litrelik bu motor Jaguar ailesinde bugüne kadar kullanılmış en güçlü dört silindirli motor olma ünvanını taşıyor. Otomobilin 340 hp’lik süperşarjlı V6’dan 1 litrelik dezavantajına rağmen sadece 40 hp daha geride olması motora olan güveni pekiştiriyor. F-Type ailesinde litre başına ürettiği 150 hp güç ile zirveye oturan otomobilin tork değeriyse 400 Nm olarak belirtilmiş.

8 ileri otomatik Quickshift isimli şanzımanı sayesinde 0’dan 100 km/s hıza 5.4 saniyede ulaşan otomobilin bu verisi de V6’lı ağabeyinde sadece 0.1 saniye daha yavaş. Maksimum hızıysa 250 km/s olarak belirtilmiş. Motor hacmindeki 1 litrelik fark ağırlığa 52 kilogramlık avantaj olarak yansımış. Bu sayede Ingenium motorlu F-Type her zamankinden çok daha ekonomik ve verimli olarak karşımıza çıkıyor. Otomobilin ortalama tüketim verisi 100 kilometrede 7.2 litre olarak belirtilmiş.

Yaz aylarına doğru satışa sunulacak vergi avantajlı otomobilin fiyatını merakla bekliyoruz. Sizce kaç para olacak?

Yorumlar

yorum

2 LİTRE F-TYPE GELİYOR

About The Author
- Daha anaokuluna gitmesinin fikri bile ortada yokken Ford'un F'si, Mercedes'in M'si diye diye dört yaşında okuma yazmayı öğrendi. Oyuncak arabalarını tornavidaya değirmeden oynamayan bir çocuk olunca okuduğu üniversiteyi de oto sanayiye en yakınını seçerek İşletme okudu. Okul bitince ne yapsam ne etsem derken Burak Ertem gibi Car dergisinde soluğu aldı. Yollarıysa Autocar dergisinde Test Editörlüğü yaparken kesişti ve Benzin Magazin'in üvey ağabeyi olarak karşınızda.